Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Antivirus bude pokračovat do konce května, rozhodla česká vláda.

Milí klienti, program Antivirus, z nějž stát vyplácí příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize, bude prodloužený do konce května.

Rozhodla o tom vláda, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) přitom po sobotním jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech řekla, že navrhne prodloužení do konce června. Dosud opatření platilo do konce dubna.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března, od vyhlášení prvního nouzového stavu firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Příspěvkem A stát proplácí celé mzdy s odvody do 50.000 korun v zavřených provozech a 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě do 39.000 korun. Příspěvkem B dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Příspěvky do 11. dubna podle údajů ministerstva práce získalo 72.085 firem na víc než milion zaměstnanců. Stát podnikům vyplatil 37,7 miliardy korun. Pouze za únor bylo podle Maláčové podpořeno 267.761 zaměstnanců.

Důvodem prodloužení programu Antivirus je vyjma pokračující nepříznivé epidemické situace především skutečnost, že Sněmovna stále neschválila nová pravidla tzv. kurzarbeitu. Ten měl Antivirus nahradit už loni od listopadu. Vláda se na novele o zaměstnanosti, která kurzarbeitová pravidla upravuje, dlouho nemohla shodnout. Výslednou verzi pak kritizovali odboráři i zaměstnavatelé. Poslanci navrhli desítky změn. Spor pak přetrvával v koalici, proti sobě stály dva ucelenější koaliční návrhy. Koalice se nakonec shodla na kompromisním znění. Poslední návrh zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM předpokládá, že zaměstnavatelé by platili zaměstnancům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Pracovníci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. O podobě novely o zaměstnanosti bude dolní komora hlasovat nejdříve počátkem května. Podle MPSV se počítá s účinností od 1. ledna 2022.

 

V Praze dne 24. dubna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články