Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Když má dítě ve škole pozitivní test, vzniká dle České správy sociálního zabezpečení nárok na krizové ošetřovné.

Vážení čtenáři, rodiče dětí, u nichž se při školním testování bohužel zjistí koronavirus, mají samozřejmě právní nárok na krizové ošetřovné.

Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o těchto skutečnostech informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

„Pozitivní výsledek testu neumožňuje osobní přítomnost dítěte v daném školském zařízení - je zakázána - a již za daný den nastává potřeba péče o dítě s nárokem na ošetřovné,“ sdělilo oddělení komunikace ČSSZ. Pokud je tedy např. test pozitivní v pondělí, už od tohoto dne se vyplácí ošetřovné.

Dítě musí pak jít na ověřovací PCR test. Jestliže se koronavirus bohužel potvrdí, školák bude v izolaci a ošetřovné se bude poskytovat do ukončení jeho nemoci a následně dál i za dobu výuky na dálku.

„Pokud je konfirmační PCR test negativní, pak tímto dnem (oznámením výsledku) potřeba péče končí a dítě se vrací do kolektivu,“ uvedl úřad.

Podle něj není potřeba, aby na dobu do výsledku PCR testu dětský lékař vystavoval rozhodnutí o ošetřování. Je ale vhodné, aby si rodiče schovali potvrzení o testu pro zaměstnavatele, sdělilo oddělení komunikace.

Dodalo, že do karantény či izolace mohou doktoři poslat i rodiče. Ti pak mají nárok na nemocenskou. „Nárok na výplatu nemocenského má přednost před nárokem na výplatu ošetřovného,“ upřesnili pracovníci správy.

Náhradu mzdy či platu poskytuje v prvních dvou týdnech zaměstnavatel. Zaměstnanec dostává 60 procent svého redukovaného výdělku. Ti, kteří jsou v karanténě či izolaci, k tomu nyní mohou pobírat bonus až 370 korun za den. Nesmějí ale dohromady dostávat víc než 90 procent svého průměrného výdělku.

K vyřízení dávky slouží ve všech případech formulář, který se vyplňuje při uzavření škol. Zaměstnavatel pracovníkovu žádost o dávku zašle elektronicky okresní sociální správě.

Vyplní záznamy za příslušnou dobu, nebo přiloží samostatný tiskopis o péči kvůli uzavření škol, popsalo a uzavřelo oddělení komunikace.

 

V Praze dne 23. dubna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů ČSSZ a ČTK)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články