Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Vládní kabinet nepodpořil návrh ČSSD na zkrácení pracovní doby.

Milí čtenáři, k návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujala vláda negativní stanovisko.

Na twitteru to napsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Legislativní novelu zákoníku práce podpořila v připomínkovém řízení ministerstva práce a sociálních věcí a vnitra vedená ministry za ČSSD. Ministerstva financí a průmyslu a obchodu v čele s představiteli ANO se stejně jako zaměstnavatelské svazy postavila proti.

„Návrh sociální demokracie na zkrácení pracovní doby na 37,5 hodiny jsme projednali na vládě. Ta sice zaujala nesouhlasné stanovisko, ale za ČSSD ho podporujeme! Není důvod, aby Češi pracovali déle, než je nutné. Po 100 letech osmihodinové pracovní doby se musíme posunout,“ konstatovala Maláčová.

Podle návrhu stanoviska pro jednání vlády by měly změny zásadní vliv na chod národního hospodářství a neměly by proto být předkládány bez širší debaty poslaneckou novelou. Legislativci poukazovali i na zákonné pravidlo, podle kterého se takové návrhy musí projednat s odborovými organizacemi a s organizacemi zaměstnavatelů.

O vzorec k navyšování minimální mzdy žádali zaměstnavatelé i odbory, na výpočtu se ale neshodli. Pokud by navrhovaná pravidla platila už letos, nejnižší výdělek by dosahoval zhruba 17.055 korun. Nyní činí 15.200 korun. O navyšování jedná každý rok tripartita, shodu nemá. Rozhoduje pak kabinet. S minimální mzdou roste i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a komplikovanosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů už projednává Sněmovna na návrh KSČM. Předloha je ve finále. Kritici záměru žádají její zamítnutí. Poukazují na dopady na zaměstnavatele, kteří se navíc potýkají s koronavirovou krizí. Podle zastánců návrhu řada zaměstnanců už nyní pět týdnů volna má a měli by je mít i ostatní.

 

V Praze dne 22. dubna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články