Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda ČR schválila rozšíření programu Covid III o investiční úvěry.

Vážení čtenáři, vláda schválila rozšíření státem zaručených úvěrů firmám v programu Covid III o úvěry určené nejen na provoz, nýbrž i na investice.

Začátek čerpání investičních úvěrů lze očekávat zhruba na počátku května. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Podpora se nově bude vztahovat na investiční úvěry až do 90 milionů korun v závislosti na velikosti podniku a max. výši ručení.

V případě firem do 250 zaměstnanců bude stát ručit až do 90 procent u úvěrů do 50 milionů korun a do 50 pct pro úvěry do 90 mil. korun.

V případě podniků od 251 do 500 zaměstnanců by stát měl ručit až do 80 procent pro úvěry do 50 milionů korun a až do 50 procent u úvěrů do 80 milionů korun.

O podporu bude možné požádat do konce roku a délka ručení bude maximálně šest let.

Zaručené úvěry budou postupně podle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nahrazovat přímou vládní pomoc. „Máme tu program Covid III, kterým jsme si vytvořili úvěrový rámec ve výši zhruba 500 miliard korun připravených u komerčních bank pro podnikatele a firmy k nastartování jejich podnikání. Jako velice důležité pak vidím rozšíření účelovosti zaručených úvěrů z provozních na investiční,“ uvedla.

Rozšíření účelovosti státem zaručených úvěrů i na investice umožnila loňská novela zákona o státních zárukách takzvaný program Covid Invest. Evropská unie podle materiálu, který má Česká tisková kancelář k dispozici, notifikovala program 29. března.

„Úpravou Invest bude rozšířen stávající program COVID III - zaměřený původně jen na provozní podporu - i na podporu podniků, které chtějí realizovat v rámci své podnikatelské činnosti investiční záměry,“ píše se v podkladech (rozuměj ve zmíněném materiálu).

„Jsme přesvědčeni, že poptávka po investičních úvěrech začne nabíhat s opadající nejistotou způsobenou pandemií. Nezávislá empirická šetření přitom ukazují, že zaručené investiční úvěry by mohly nastartovat oživení hlavně segmentu malých a středních podniků,“ sdělil k tématu prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon.

Banky v COVID III k 15. březnu podle České národní banky schválily 4 204 žádostí v objemu 28,4 miliardy korun. Podnikatelé z programu zatím získali půjčky za zhruba 23,4 mld. Kč. V porovnání s údaji k 28. únoru počet přijatých žádostí k 15. březnu vzrostl o 280, objem stoupl o 1,4 miliardy korun.

 

V Praze dne 15. dubna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články