Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Program Antivirus využilo za rok 11 pct aktivních firem.

Milí klienti, podpůrný program Antivirus, který slouží k podpoře zaměstnanosti, využilo podle Registru smluv mezi březnem 2020 a únorem 2021 celkem 42.404 společností a 13.040 podnikatelů.

Do programu se tak zapojilo 11 % aktivních firem a 15 procent podnikatelů se zaměstnanci. Nejčastěji program využívali podnikatelé a firmy v ubytování a stravování. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti CRIF.

Celkově se programu Antivirus zatím zúčastnilo osm procent všech registrovaných společností. Z dlouhodobých statistik Registru ekonomických subjektů ale vyplývá, že asi třetina registrovaných firem nevykazuje žádnou činnost. „Reálně tedy podporu využilo 11 procent aktivních společností,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Potvrdilo se, že nejčastěji využívaly program Antivirus společnosti z nejvíce zasažených oborů. Např. v ubytování a stravování program využila čtvrtina registrovaných společností, což je třikrát více, než činí celostátní průměr.

V ostatních činnostech, kam spadá řada osobních služeb, šlo o 18 procent registrovaných firem a ve vzdělávání a zdravotní a sociální péči o 17 procent firem.

„Zajímavé je, že i v těch nejvíce postižených odvětvích využila prozatím program Antivirus pouze menšina firem. Zbylé společnosti o dotace z programu buď nepožádaly, nebo na něj nedosáhly,“ dodala.

Co se týče krajů, nejvíce společností čerpalo peníze z programu Antivirus na Zlínsku, kde se do něj zapojilo 14 procent registrovaných společností. Následoval Jihočeský kraj s 13 procenty a Vysočina s 12,5 procenta. Naopak v Praze program využilo pouze 5,5 procenta společností a na Karlovarsku a v Olomouckém kraji necelých šest procent firem.

Většina společností, která dotační program využila, byla před pandemií v dobré ekonomické kondici. Na 84 procent firem je podle tzv. semaforu CRIF, který hodnotí existenci a míru závažnosti varovných informací firem, v zeleném pásmu. To znamená, že u nich není evidovaná varovná informace. Dalších 15 procent je v oranžovém pásmu, což znamená, že u nich jsou evidované jen méně závažné varovné informace. Pouze u 0,5 procenta firem lze nalézt červený semafor poukazující na existenci závažných varovných informací u daných firem typu likvidace, konkurz apod.

Státní program na podporu zaměstnanosti je určený také pro podnikatele. Z 89.000 podnikatelů, kteří mají zaměstnance, ho využilo 15 procent. Třetina podnikatelů, kteří program Antivirus využili, působí v ubytování a stravování. Tento sektor se tak výrazně vymyká nejen v rámci firem, ale také mezi podnikateli.

Zatímco v rámci celé České republice využilo program Antivirus pouze 0,6 procenta podnikatelů, v ubytování a stravování šlo o 3,4 procenta podnikatelů, téměř šestkrát více. S výrazným odstupem následuje doprava, kde program využilo jedno procento podnikatelů.

Velké rozdíly jsou také v rámci jednotlivých krajů. V Karlovarském kraji program využilo 0,9 procenta podnikatelů, v Pardubickém kraji a na Vysočině 0,8 procenta, zatímco v Praze pouze 0,4 procenta. Ve Středočeském kraji šlo o 0,5 procenta.

 

V Praze dne 13. dubna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webu České tiskové kanceláře)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články