Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Jazykové znalosti Čechů, Moravanů a Slezanů jsou pro praxi často nedostatečné.

Vážení klienti, jazykové znalosti Čechů jsou pro praxi stále často nedostatečné.

Cizí jazyk totiž zvládá na nejvyšší úrovni zhruba pouze třetina uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji umí anglicky, ve srovnání s jinými Evropany ale hůře. Alespoň jeden cizí jazyk vyžadují přitom čtyři z deseti pracovních nabídek a zvyšuje se i zájem o pracovníky se znalostí dvou jazyků. Nejžádanější je angličtina. Toto zjištění vyplývá ze statistik personální agentury Grafton Recruitment, která o tom ČTK informovala v tiskové zprávě.

Podle ní se sice v ČR výuka jazyků zlepšuje, přesto ale patří Češi na profesionální úrovni spolu s Francouzi, Poláky, Rumuny a Italy mezi nejhorší v Evropské unii.

Horší než Češi jsou podle údajů Eurostatu ve znalosti cizího jazyka jen Italové, sdělila společnost. Na velmi pokročilé úrovni umí cizí jazyk v ČR 36 procent uchazečů o práci, střední úrovní se může pochlubit kolem 54 procent.

Dvě třetiny lidí, kteří hledají práci, ovládají anglický jazyk. Znalost němčiny může prokázat 12,5 procenta zájemců o práci, francouzštinu umí sedm procent.

Angličtinu zmiňovalo podle Grafton Recruitment za uplynulý rok 55 procent nabídek práce, kde byla podmínka znalosti cizího jazyka. Celkově je angličtina pětkrát žádanější než všechny ostatní cizí jazyky dohromady a desetkrát žádanější než němčina.

Na třetí příčce je francouzština, kterou zaměstnavatelé chtějí pětačtyřicetkrát míň než anglický jazyk. Čtvrtou italštinu ve srovnání s angličtinou poptávají devadesátkrát méně. Pátým nejoblíbenějším jazykem u zaměstnavatelů je nizozemština.

„Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby, uvedla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Podle ní nejde jen o kancelářské pozice, ale často i o dělnické. Zájem o němčinu, francouzštinu a italštinu roste, informovala. Naopak počet volných pozic se znalostí ruštiny a polštiny podle ní ubývá.

Na jednu pozici s ruštinou je např. 910 pozic s angličtinou, sdělila společnost v tiskové zprávě. Spíš než pracovní místa s ruštinou jsou podle ní nyní k dispozici místa s poptávkou ukrajinštiny. Polština meziročně klesla z šesté na desátou příčku nejžádanějších jazyků, dopnila Součková.

Ve 46 procentech pracovních nabídek s podmínkou cizího jazyka se podle Grafton Recruitment vyžaduje znalost jazyka na nejvyšší úrovni, tedy C1 nebo C2. Pro rostoucí množství pracovních nabídek pak podle Součkové firmy požadují vedle angličtiny často i znalost dalšího cizího jazyka, a to většinou alespoň na středně pokročilé úrovni, tedy B2.

„Celkem dvojjazyčné pozice představovaly 30 procent všech nabízených pozic za uplynulý rok,“ řekla. Podle ní jsou tyto pozice nejobvyklejší v oboru podnikových služeb, kde se hovoří až 30 jazyky.

Vedle nejrozšířenějších evropských jazyků jde podle Grafton Recruitment např. i o hebrejštinu, čínštinu, hindštinu, japonštinu či korejštinu.

 

V Praze 12. dubna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Grafton Recruitment a ČTK)

 

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články