Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Krizové ošetřovné se pravděpodobně zvýší, Poslanecká sněmovna novelu schválila.

Vážení čtenáři, rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, zřejmě dostanou vyšší ošetřovné.

Sněmovna včera schválila zrychleně již v prvním čtení poslaneckou novelu, podle které dávka vzroste o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Rodiče budou mít nárok na více finančních prostředků od počátku března. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol nařízeného kvůli epidemii koronaviru. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, může pobírat 70 procent redukovaného výdělku. Novela skupiny poslanců dávku zvedá na stejnou výši, jako byla loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku. Hlasovalo pro ni 88 z 94 přítomných zákonodárců, proti byl pouze podnikatel Pavel Juříček z ANO. „Jde o přirozený krok in favorem (ve prospěch) rodin s dětmi,“ řekla za předkladatele novely Kateřina Valachová (ČSSD). Pirátka Olga Richterová uvedla, že ztráta rodiče při hrubém příjmu 25.000 korun je za nynějšího stavu 5.000 korun měsíčně. Podle Hany Aulické Jírovcové (KSČM) je potřeba ztrátu rodin snížit. „Chceme zlepšit situaci pracujících rodin s dětmi, řada z nich nemá žádné úspory,“ konstatovala Věra Kovářová (STAN). Také podle předsedy SPD Tomia Okamury je nutné zabránit propadu příjmů pracujících rodin všemi prostředky. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ocenil, že se většina Sněmovny po několika měsících ke zvýšení ošetřovného odhodlala. „Je dobře, že tady na Zelený čtvrtek nesedíme zbytečně,“ poznamenal šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. „Většina rodin, které mají děti, se dostává do vážných problémů,“ sdělil Jan Bauer (ODS). Není ale možné podle něho „šroubovat“ ošetřovné do nekonečna, cílem je podle něho dostat děti co nejdříve zpět do škol. K otevření škol vyzvala Tereza Hyťhová (Trikolóra), která vyšší ošetřovné sice podpořila, ale varovala před tím, aby vysoké výdaje státu související s koronavirou krizí nevedly ke zvýšení daní.

Juříček se obává toho, že lidé v souvislosti s vyšším ošetřovným nebudou chodit do práce. „Za české podnikatele mohu říci, že s tím naprosto zásadně nesouhlasí,“ uvedl.

Před rokem mohli rodiče pobírat ošetřovné na školáky do 13 let věku. Plošné zvýšení věkové hranice nynější předloha neobsahuje.

Bez ohledu na věk by ale umožnila čerpat dávku i na děti se závažnými poruchami chování, se souběžným postižením více vadami a s autismem. Při dálkovém vzdělávání potřebují tyto děti podle předkladatelů mimořádnou péči bez ohledu na věk.

 

V Praze dne 2. dubna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články