Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Nejvyšší možný úvěr z programu COVID plus získaly dosud pouze dvě obchodní korporace.

Vážení čtenáři, nejvyšší možný úvěr ze záručního programu COVID plus dvě miliardy korun získaly podle informací ČTK dosud jen dvě firmy.

Vyjma letecké společnosti Smartwings byla loni půjčka v této výši schválena hutnickému podniku Liberty Ostrava. Za úvěry v COVID plus ručí stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Program je otevřen do 30. června, finanční prostředky nejsou zdaleka vyčerpány.

COVID plus vznikl na pomoc podnikům zasaženým v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními opatřeními. EGAP začal žádosti přijímat loni 5. května. Program je k dispozici exportně zaměřeným společnostem s více než 250 zaměstnanci.

Podniky mohou přes obchodní banky žádat o provozní a investiční úvěry od pěti milionů do dvou miliard korun. Max. výše půjčky odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. Vláda ČR v programu od ledna zvýšila krytí nesplacené jistiny až do 90 procent, záruky prodloužila na šest let.

EGAP zatím od vlády na záruky získal čtyři miliardy korun, ze kterých může poskytnout krytí za 50 miliard korun. Podle posledních zveřejněných statistik ČNB k 28. únoru bylo v programu schváleno 72 žádostí za 12 miliard korun.

Firmy dosud čerpaly 9,5 miliardy korun. Komerční banky ke konci února evidovaly 131 přijatých žádostí za přibližně 24 miliard korun. Vládní představitelé dříve prohlásili, že budou v případě potřeby v COVID plus k dispozici záruky až do 150 miliard korun.

Půjčky z COVID plus nemohou čerpat firmy zaměřené na hazard. Původně z něj byly vyloučeny také podniky z dopravy a cestovního ruchu. Těm vláda program otevřela v polovině loňského roku, letos v lednu připojila i provozovatele ubytovacích zařízení zaměřených na zahraniční klientelu.

O úvěry se státní zárukou mohou živnostníky a společnosti s až 500 pracovníky dále žádat v programu COVID III. Za půjčky v tomto případě ručí Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Maximální výše úvěru na provozní výdaje či investice činí 50 milionů korun. Délka ručení jsou tři roky. Kapacita programu je 500 miliard korun.

 

V Praze dne 29. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články