Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Většina firem v době pandemie nesnižovala mzdy.

Milí klienti, i když se v souvislosti s koronavirovou krizí často hovořilo o snižování mezd, odměn i benefitů, ve skutečnosti loni většina zaměstnavatelů k žádným změnám nepřistoupila.

Na jaře nezměnilo mzdy 72 procent zaměstnavatelů, během podzimu 88 pct. Toto zjištění vyplývá z výzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Obdobná situace panovala i v případě zaměstnaneckých benefitů. Průzkum se uskutečnil ve dvou vlnách, a to v září a listopadu 2020. Do první fáze dotazování se zapojili respondenti ze 450 společností, do druhé 260 firem.

„Rok 2020 byl z pohledu managementu korporací ve znamení opatrnosti a obezřetnějšího rozhodování týkajícího se investic. Zejména jarní vlna pandemie byla spojena s pocity nejistoty zaměstnavatelů i zaměstnanců, od září však začal postupně v řadách firem i lidí narůstat optimismus,“ komentoval výsledky ředitel Grafton Recruitment Martin Malo.

O pozitivních výhledech společností podle něj svědčí mj. absence plánů týkajících se případných úprav mezd a zaměstnaneckých benefitů v nadcházejících měsících. Konkrétní plány v této oblasti má připravené necelá čtvrtina dotazovaných společností.

Mzdy zaměstnavatelé snižovali jen výjimečně, 12 procent snižovalo mzdy v době jarní vlny pandemie a pět procent v průběhu podzimní vlny. Z empirických dat však vyplývá, že ve valné většině případů šlo o dočasné snižování a mzdy se u těchto zaměstnavatelů už opět pohybují na úrovni před vypuknutím pandemie. Obdobná situace panovala u odměn a zaměstnaneckých benefitů. Odměny se během pandemie neměnily u 70 procent společností, benefity zůstaly stejné u tří čtvrtin firem. Benefity snížila pětina zaměstnavatelů, tři procenta z nich objem poskytovaných benefitů vrátila na původní úroveň.

Více než polovina firem aktuálně nečeká v nejbližších měsících žádné změny v nastavení mezd. Změny k lepšímu očekává 15 procent společností, naopak negativní vývoj situace předpokládá desetina firem, upozornil Malo. Valná většina společností rovněž sdělila, že v budoucnu neočekává žádné změny ani u odměn. Jejich navýšení čeká pouze desetina dotázaných, a to nejčastěji o méně než deset procent. Až 86 procent zaměstnavatelů pak neplánuje ani žádné změny zaměstnaneckých benefitů. O jejich snižování uvažovalo v listopadu pět procent firem, o navýšení devět procent. V obou případech šlo obvykle o změnu v rozmezí deseti procent původní hodnoty. Čtyři pětiny zaměstnavatelů, kteří v listopadu plánovali zvýšení benefitů, patří do výrobního sektoru.

 

V Praze dne 27. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články