Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve třech výzvách COVID nájemné přijalo asi 94.000 žádostí.

Vážení klienti, MPO ve třech výzvách programu COVID nájemné zatím přijalo zhruba 94.000 žádostí v objemu 8,7 miliardy korun.

V první výzvě schválilo 98 procent přijatých žádostí za 2,6 miliardy korun. Všechny dotace vyplatilo k 31. prosinci. Úředníci stále zpracovávají žádosti z druhé výzvy, dosud jich schválili 97 pct za 3,3 miliardy korun.

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií a vládními restrikcemi mohou do 8. dubna žádat o příspěvek na nájem za čtvrtý kvartál ve třetí výzvě programu.

V první výzvě programu stát přispíval 50 procent na komerční nájem za loňský duben, květen a červen. Podmínkou bylo, aby vlastník prostoru nájem snížil o 30 procent, zbytek musel uhradit nájemce.

Po doložení úhrady půlky nájemného mohli podnikatelé čerpat podporu. Příjem žádostí trval od 26. června do 30. září. MPO přijalo 18.695 žádostí za 2,6 miliardy korun. Zamítlo 292 žádostí za zhruba 26 milionů korun.

Druhá výzva se vztahovala ke třetímu čtvrtletí loňského roku. Odpadla podmínka slevy nájmu od pronajímatele. MPO žádosti přijímalo od 21. října do 4. února.

Podnikatelé podali 42.145 žádostí za 3,4 miliardy korun. Úředníci jich k úterku schválili 97 procent, zamítli 325 žádostí za 22,5 milionu korun. K dopracování je vráceno 724 žádostí za 28,4 milionu korun, další resort hodnotí.

V rámci třetí výzvy programu COVID nájemné stát podnikatelům přispívá 50 procenty na nájem za říjen, listopad a prosinec. Žádat o dotaci mohou všechny provozy, které v souvislosti s protiepidemickými opatřeními zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční propad tržeb alespoň 50 procent. Překážkou v podání žádosti už na rozdíl od předchozích výzev není tzv. spřízněnost osob, osoby blízké, osoby ovládající a ovládané, jednání ve shodě, podstatný vliv ani konsolidační celek. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba.

Příjem žádostí do třetí výzvy začal 5. února. MPO k úterku přijalo 32.997 žádostí za zhruba 2,7 miliardy korun, schválilo jich dosud asi polovinu za 1,2 miliardy korun. Zamítnuta nebyla žádná žádost, k dopracování jich je vráceno 435 v objemu 37,7 milionu korun. Úředníci dalších asi 16.900 žádostí za 1,5 miliardy hodnotí. Podnikatelé mají rozpracovaných zhruba 8400 žádostí za 751,6 milionu korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu už dále s fungováním programu COVID nájemné nepočítá. Výdaje za nájem má uspokojit nový program COVID Nepokryté náklady.

Profesní organizace ale vládu žádají, aby s podporou nájemného pokračovala. Program považují za jeden z nejefektivnějších. Na pomoc v nových kompenzačních programech, které mají nahradit většinu dosavadních, spousta podnikatelů kvůli přísným kritériím nedosáhne.

 

V Praze dne 24. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Právního prostoru a ČTK)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články