Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje delší otcovskou či změny rodičovské podle pravidel Evropské unie.

Vážení čtenáři, otcovská dovolená v ČR se prodlouží. Upraví se rovněž pravidla rodičovské či práce na dálku.

Změny by měly začít platit nejpozději od srpna příštího roku. Na jednání sněmovního sociálního výboru to uvedla náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí pro legislativu Dana Roučková.

Právní úpravy vycházejí z evropských směrnic, které Česká republika musí promítnout do své legislativy. Návrh právní normy ministerstvo práce a sociálních věcí pošle vládě do konce června. Členové výboru postup resortu kritizovali, podle nich se úpravy nemusí stihnout včas schválit.

Pravidla mění směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem a o předvídatelných pracovních podmínkách z června 2019. Mají zajistit min. standard ve všech členských zemích. První předpis má ČR do svého národního práva přenést nejpozději do 2. srpna 2022 a druhý do 1. srpna 2002.

„Naše úprava většinu požadavků směrnice (o rovnováze práce a soukromí) splňuje. V řadě případů je dokonce výhodnější. I přesto si vyžaduje patrně hlubší úpravu rodičovské a jejího zajištění. Bude nutné prodloužit o týden otcovskou dovolenou,“ popsala náměstkyně.

Podle ní se změny dotknou i nároku na ošetřovné a rodiče či pečující by měli mít právo na práci na dálku, pokud v tom zaměstnavateli nebrání vážné důvody. „Návrh zákona bude mít významné dopady do rodinné politiky,“ konstatovala Roučková. Zmínila novou dávku a pracovní volno pro pracující rodiče.

Podle předpisu o rovnováze mezi prací a rodinou by se mj. měla placená otcovská prodloužit na deset dnů a u rodičovské by měly být dva měsíce nepřenosné, aby se matka a otec v péči vystřídali.

Směrnice o pracovních podmínkách má zajistit pracovníkům větší ochranu, jistější zaměstnání a všude v EU minimální pravidla pro práci na zavolanou či bez pracovní smlouvy a běžného rozvrhu. Občané by měli mimo jiné vědět, kdy mohou práci očekávat, kolik jí bude a kolik za ni dostanou.

Podle náměstkyně ministerstvo aktuálně pracuje na alternativách. Chce o nich jednat s odbory, zaměstnavateli i poslanci. Upravit bude nutné zákoník práce a další zákony. Resort chce vládě do konce června předložit jednu normu.

Výbor o přípravě legislativních změn jednal se zástupci ministerstva loni v únoru. Jak by se měla pravidla upravit, se však nedozvěděl.

„Mysleli jsme si, že nám ministerstvo řekne něco konkrétního. To zopakovalo pouze to, co jsme slyšeli před rokem,“ uvedla místopředsedkyně výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Míní, že ministerstvo nic nepřipravilo a úpravu zřejmě nechává až na povolební Sněmovně.

Šéfka výboru Jana Pastuchová (ANO) poznamenala, že o prázdninách Sněmovna nezasedá a poslední měsíc před říjnovými volbami nemá již návrh zákona šanci na přijetí.

Místopředsedkyně výboru Olga Richterová (Piráti) poukázala na to, že za nepřenesení pravidel EU do domácích zákonů hrozí sankce. „Není možné, aby příští Sněmovna musela uspěchaně kvůli sankcím hlasovat, protože nebyla vůle to připravit,“ dodala Richterová. Výbor vyjádřil se stavem příprav nespokojenost. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mu má do konce měsíce informace poskytnout a má dorazit na příští jednání.

 

V Praze dne 21. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články