Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Na kurzarbeitu není shoda, rozpor panuje především v samotné koalici.

Vážení čtenáři, ve Sněmovně zatím neexistuje shoda na pravidlech nového kurzarbeitu.

Rozpory trvají hlavně mezi koaličními stranami. Na dotaz ČTK tyto informace uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pokud se podle ní podaří dohodu najít, kurzarbeit do voleb bude. Jednání budou pokračovat.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Vláda původně plánovala zavedení kurzarbeitu od loňského listopadu. Nedokázala se ale na nastavení dlouho shodnout. Sněmovna od ní dostala novelu loni na podzim. Poslanci pak do návrhu právní normy navrhli desítky změn. Proti sobě stály i dva ucelenější koaliční návrhy - jeden připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí a podal poslanec ČSSD, druhý sepsaly poslankyně ANO a KSČM. Dolní komora mohla o kurzarbeitu hlasovat v polovině února, normu ale vrátila zpět k projednávání.

Podle ministryně existuje aktuálně posun „v některých detailech“, jako je nárok na kurzarbeit. Maláčová sdělila, že by částky měly být pro všechny pracovníky stejné bez ohledu na důvod výpadku práce.

„Nicméně základní rozpor stále trvá v části, jestli se má jednat o příspěvek v částečné zaměstnanosti, nebo o náhradu mzdy. Říkám úplně otevřeně, že to je rozpor zejména na úrovni koaličních stran,“ konstatovala Maláčová. Podle ní budou jednání pokračovat.

Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, stát mu výdaje zpětně dorovnává. Příspěvek by firma dostala předem a mohla by ho poskytnout zaměstnancům. Podle Maláčové je podstatné, aby kurzarbeit nejen bránil propouštění a zajistil lidem při výpadku práce dostatečný příjem, ale aby také firmy dostaly peníze předem. „Pokud v těchto dvou hlavních otázkách dospějeme ke shodě, kurzarbeit bude,“ řekla Maláčová na dotaz, zda se kurzarbeit schválí do voleb.

Podle ministryně by se zákon neměl protlačit v Parlamentu silou, „každý by se v něm měl najít“ a měla by na něm být shoda. Norma by se po svém přijetí pak v příštích letech mohla podle poznatků z aplikační praxe vylepšovat, míní ministryně.

Kurzarbeit měl navázat na dočasný vládní program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na něž dopadla nařízená omezení a koronavirová krize. Vláda Antivirus už několikrát prodlužovala. Zatím by měl pokrývat období do konce dubna. Podporu je ale možné podle pravidel EU vyplácet až do konce roku, takže se dá znovu prodloužit. Volby budou začátkem října.

 

V Praze dne 18. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články