Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda se včera nedohodla na zvýšení ošetřovného.

Vážení čtenáři, vláda se nedohodla na zvýšení krizového ošetřovného kvůli zavřeným školám.

O zvýšení finanční částky budou jednat poslanci ve Sněmovně. Po zasedání kabinetu to na twitteru oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Navrhovala zvýšení částky ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. „Na vládě jsme se na ošetřovném nedohodli, diskusi přesouváme do Sněmovny. Věřím, že poslanci napříč politickým spektrem rodiny s dětmi podpoří,“ uvedla ministryně. Na tiskové konferenci ČSSD předtím řekla, že pro zvýšení ošetřovného jsou ve Sněmovně všechny poslanecké kluby vyjma vládního hnutí ANO.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu nařízeného uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let doma, může pobírat 70 pct redukovaného výdělku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve své legislativní novele navrhlo vyplácet tolik, kolik dostávali lidé loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku, tedy 80 procent. Před rokem bylo ošetřovné ale na školáky do 13 let. Zvýšení věkové hranice norma neobsahuje.

Maláčová původně navrhovala navýšení na 100 procent redukovaného příjmu. Návrh její resort upravil poté, co Sněmovna před pár týdny nepodpořila dočasné zavedení stoprocentní nemocenské pro lidi v karanténě.

Podporu ministryně ve vládě již dřív nenašla ani pro 80 procent. Před deseti dny pak na twitteru oznámila, že navýšení navrhnou přímo ve Sněmovně poslanci ČSSD a ANO. Včera na tiskové konferenci své strany řekla, že pro zvýšení ošetřovného jsou ve Sněmovně všechny poslanecké kluby kromě vládního hnutí ANO.

„Ošetřovné je rozdiskutováno na úrovni Sněmovny, vláda do toho nevstupovala s tím, že jednání bude pokračovat na základě finálního hlasování ve Sněmovně,“ řekl po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček. Podle jeho názoru je poslanecký návrh nejpravděpodobnější řešení.

Školy vyjma mateřských a speciálních se kvůli šíření covidu uzavřely loni 14. října. Žáci prvních a druhých tříd se pak vrátili do lavic 18. listopadu. Od 1. března jsou ale zavřené všechny školy včetně mateřských.

Ministerstvo práce a sociálních věcí poukazuje na to, že se rodičům na ošetřovném příjem propadl, řada rodin je na dávce finančně závislá a peníze jí nestačí na pokrytí potřebných výdajů. Po měsících už domácnosti vyčerpaly rezervy. Podle ministerstva má navýšení zlepšit situaci rodin s dětmi, aby nemusely žádat o jiné dávky.

Ministerstvo odhaduje, že ošetřovné kvůli zavření škol může pobírat až 180.000 lidí. Nyní to týdně stojí asi 610 milionů korun. Při navýšení ze 70 na 80 procent redukovaného příjmu by to bylo za týden asi 700 milionů.

Od počátku března do konce školního roku zbývá 17 týdnů. Pokud by všechny školy zůstaly po celou dobu zavřené, navýšené ošetřovné by si vyžádalo 1,53 miliardy navíc.

 

V Praze dne 16. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články