Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 pct příjmu.

Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.

Upravilo tak svůj původní návrh s navýšením na 100 procent. Toto zjištění vyplývá z poslední verze návrhu zákona, který uveřejnila na svém webu vláda.

Předlohu zmíněné ministerstvo upravilo poté, co Poslanecká sněmovna nepodpořila dočasné zavedení stoprocentní nemocenské pro lidi v karanténě. Vyšší dávka by se měla vyplácet od března. Novelu projedná kabinet.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění při nařízeném uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let doma, může pobírat 70 procent redukovaného výdělku.

Ministerstvo nyní navrhuje vyplácet tolik, kolik dostávali občané loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku, tedy 80 procent redukovaného výdělku. Před rokem bylo ošetřovné na školáky do 13 let. Zvýšení věkové hranice právní norma neobsahuje.

Školy vyjma mateřských a speciálních se kvůli šíření covidu uzavřely loni 14. října. Žáci prvních a druhých tříd se pak vrátili do lavic 18. 11. Od 1. března jsou zavřené všechny školy včetně mateřských.

Autoři návrhu poukazují na to, že se rodičům na ošetřovném příjem propadl, řada rodin je na dávce finančně závislá a finanční prostředky jim nestačí na pokrytí potřebných výdajů.

Po měsících již domácnosti vyčerpaly své rezervy. Podle ministerstva má navýšení zlepšit situaci rodin s dětmi, aby nemusely žádat o jiné (další) sociální dávky. MPSV odhaduje, že ošetřovné kvůli zavření škol může pobírat až 180.000 lidí.

Při ošetřovném 100 procent by lidé s nižšími příjmy pobírali víc, než si vydělají čistého. Proti byla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvedla také, že má obavy z výpadku zaměstnanců ve zdravotnictví či sociálních službách, kteří by zůstali se školáky doma.

Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová řekla, že si komunisté nedokážou představit, že by se návrh se sto procenty přijal. Poslanecká sněmovna minulý týden projednávala už dočasné zavedení stoprocentní nemocenské pro lidi v karanténě. Nepodpořila ho a schválila denní příspěvek nejvýš 370 korun na 14 dnů.

Finanční náhrada mzdy s tímto bonusem nesmí přesáhnout 90 procent průměrného výdělku. Schválil to i Senát a kontrahoval (podepsal) prezident.

 

V Praze dne 8. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články