Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 10.4.2021 spotřební daň - splatnost daně za únor (mimo spotřební daň z lihu)
  • 18.4.2021 silniční daň - záloha na daň za 1. čtvrtletí
  • 20.4.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
Více informací najdete v našem kalendáři

Cena nejvýhodnější stravenky letos činí 137 Kč.

Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.

Průměrná cena oběda činila v loňském roce zhruba 140 korun. V tiskové zprávě to uvedla firma Sodexo Benefity, největší poskytovatel benefitů v České republice. Jako alternativa ke stravenkám je možné od 1. ledna využít stravenkový paušál, tedy peněžní příspěvek na stravování.

Nejvýhodnější cena stravenky se odvozuje od hodnoty stravného na pracovních cestách, která byla pro letošek stanovena na 108 korun za den. Výše odečitatelné položky se pak vypočítává jako 70 procent z hodnoty stravného na pracovních cestách. Podle zákona si může zaměstnavatel z daní odečíst max. 55 procent z ceny stravenky. Zbývající část doplácí zaměstnanci.

„Díky daňovému zvýhodnění jsou stravenky o polovinu výhodnější, než kdyby zaměstnanci dostali o stejnou částku vyšší mzdu,“ sdělila Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity. Stravenky jsou podle Sodexo Benefity spolu se zvýhodněným závodním stravováním nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem. V ČR je využívá 1,5 milionu zaměstnanců. Nic na tom podle firmy nezměnila ani koronavirová krize. Vzrostla ale obliba stravenkové karty, kterou v případě Sodexo využívá 350.000 lidí.

Podle Petry Prchlíkové, obchodní ředitelky společnosti Up Česká republika, která je rovněž poskytovatelem benefitů, zaměstnavatelé nyní nejčastěji pracovníkům dávají stokorunové stravenky.

„Při přechodu na elektronické karty pak firmy využívají i maximální daňové zvýhodnění, průměrná hodnota eStravenky je proto zhruba o deset korun vyšší,“ řekla. Také Up ČR zaznamenal vyšší zájem o elektronickou stravenku. Podle Prchlíkové toto řešení od počátku pandemie zvolila každá pátá firma, počet uživatelů eStravenky se podle ní ztrojnásobil.

Novinkou letošního roku je coby součást daňového balíčku stravenkový paušál. Je dobrovolný a zaměstnavatelé ho mohou poskytnout jako další možnost vedle závodního stravování nebo stravenek. Příspěvek na stravování bude na straně zaměstnanců osvobozen od daní i pojistných odvodů do zákonem stanovené výše.

 

V Praze dne 2. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

9
Duben
2021
Od 12. dubna 2021 se otevírá nový program Covid 2021.

Vážení klienti, MPO už vyhlásilo výzvu v rámci programu Covid 2021, ve kterém je pro podnikatele připraveno 6 miliard korun.

8
Duben
2021
Ministerstvo pro místní rozvoj uveřejnilo výzvu k programu podpory pro velké cestovní kanceláře.

Vážení čtenáři, MMR zveřejnilo výzvu k programu podpory pro velké cestovní kanceláře (CK).

7
Duben
2021
Stát vybral na daních v 1. kvartálu o 15 procent méně než před rokem.

Milí čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení letos v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 15 pct, tedy o 38,6 miliardy, na 219,2 mld. korun.

Zobrazit další články