Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Cena nejvýhodnější stravenky letos činí 137 Kč.

Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.

Průměrná cena oběda činila v loňském roce zhruba 140 korun. V tiskové zprávě to uvedla firma Sodexo Benefity, největší poskytovatel benefitů v České republice. Jako alternativa ke stravenkám je možné od 1. ledna využít stravenkový paušál, tedy peněžní příspěvek na stravování.

Nejvýhodnější cena stravenky se odvozuje od hodnoty stravného na pracovních cestách, která byla pro letošek stanovena na 108 korun za den. Výše odečitatelné položky se pak vypočítává jako 70 procent z hodnoty stravného na pracovních cestách. Podle zákona si může zaměstnavatel z daní odečíst max. 55 procent z ceny stravenky. Zbývající část doplácí zaměstnanci.

„Díky daňovému zvýhodnění jsou stravenky o polovinu výhodnější, než kdyby zaměstnanci dostali o stejnou částku vyšší mzdu,“ sdělila Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity. Stravenky jsou podle Sodexo Benefity spolu se zvýhodněným závodním stravováním nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem. V ČR je využívá 1,5 milionu zaměstnanců. Nic na tom podle firmy nezměnila ani koronavirová krize. Vzrostla ale obliba stravenkové karty, kterou v případě Sodexo využívá 350.000 lidí.

Podle Petry Prchlíkové, obchodní ředitelky společnosti Up Česká republika, která je rovněž poskytovatelem benefitů, zaměstnavatelé nyní nejčastěji pracovníkům dávají stokorunové stravenky.

„Při přechodu na elektronické karty pak firmy využívají i maximální daňové zvýhodnění, průměrná hodnota eStravenky je proto zhruba o deset korun vyšší,“ řekla. Také Up ČR zaznamenal vyšší zájem o elektronickou stravenku. Podle Prchlíkové toto řešení od počátku pandemie zvolila každá pátá firma, počet uživatelů eStravenky se podle ní ztrojnásobil.

Novinkou letošního roku je coby součást daňového balíčku stravenkový paušál. Je dobrovolný a zaměstnavatelé ho mohou poskytnout jako další možnost vedle závodního stravování nebo stravenek. Příspěvek na stravování bude na straně zaměstnanců osvobozen od daní i pojistných odvodů do zákonem stanovené výše.

 

V Praze dne 2. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články