Vážení klienti, MPO už vyhlásilo výzvu v rámci programu Covid 2021, ve kterém je pro podnikatele připraveno 6 miliard korun.
Podnikání přerušilo v lednu 25.534 OSVČ.
Vážení klienti, podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25.534 živnostníků, což je o 50 pct víc než před rokem a nejvíce v historii ČR.
První měsíc roku je z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější. Toto zjištění vyplývá ze statistiky společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company. „To je důsledek trýznivé situace na trhu a nejistých vyhlídek do budoucnosti,“ konstatovala analytička společnosti Petra Štěpánová.
Podnikání v roce 2020 pozastavilo skoro 100.000 živnostníků, což bylo o 40 procent více než v roce 2019. Nepříznivý trend podle ní pokračuje i letos. Podnikatelé se v čím dál větším měřítku dostávají do existenčních problémů a docházejí jim síly.
Důvodem jsou především dlouhotrvající protiepidemická opatření, která zasahují zejména segment stravování, ubytování, cestovního ruchu, maloobchodu a služeb, nicméně tvrdě jsou postiženy i navazující obory, dodala Štěpánová.
Detailnější analýza ukázala, že nejvíc přerušených živností bylo v lednu 2021 ve volné živnosti výroba, obchod a služby. To je nejčastější obor podnikání mezi OSVČ a počet pozastavených živností je srovnatelný se stejným obdobím loňského roku. „Ve všech dalších oborech z první desítky však můžeme sledovat vysoký meziroční nárůst,“ upozornila Štěpánová.
Nejvyšší relativní nárůst zaznamenalo zprostředkování velkoobchodu (o 1126 procent), podpůrné činnosti v zemědělství (o 94 procent) a silniční nákladní doprava (76 procent). V absolutních hodnotách výrazné přírůstky zaznamenalo stravování a příprava staveniště.
„Je třeba však podotknout, že v lednu ještě stále srovnáváme hodnoty předpandemické v roce 2020 a pandemické v roce 2021,“ uzavřela analytička.
V Praze dne 24. února 2021
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)
Informační panel
Vážení čtenáři, MMR zveřejnilo výzvu k programu podpory pro velké cestovní kanceláře (CK).
Milí čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení letos v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 15 pct, tedy o 38,6 miliardy, na 219,2 mld. korun.