Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 27.2.2021 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 28.2.2021 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Poslanecká sněmovna tento týden nedokončila schvalování nových pravidel kurzarbeitu.

Vážení čtenáři, milí klienti, Sněmovna pohříchu nedokončila schvalování nových regulí kurzarbeitu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) opět kritizovala jejich podobu, která získala podporu sociálního výboru. Sněmovní finále by mělo pokračovat na mimořádné schůzi, jejíž vyvolání ohlásila bez bližších podrobností místopředsedkyně sociálnědemokratické frakce Kateřina Valachová. Sněmovna má dva celkové pozměňovací návrhy původní vládní verzi pravidel. Ministryně Maláčová podporuje ministerskou úpravy podanou Romanem Sklenákem (ČSSD).

Sociální výbor ale podpořil pravidla sepsaná poslankyněmi ANO a KSČM Janou Pastuchovou a Hanou Aulickou Jírovcovou. Kurzarbeit v této podobě by byl podle Maláčové jen teoretickým nástrojem a nepomohl by. „Nebude v praxi realizovatelný,“ konstatovala. Sklenákův návrh má podporu zástupců zaměstnavatelů i zaměstnanců, připomněla ministryně.

Na úpravě poslankyň ANO a KSČM kritizovala Maláčová mj. to, že vláda by kurzarbeit spouštěla bez konzultace s tripartitou a podpora by tak nemusela být dostatečná. Zařazení konkrétního podniku do programu by nemělo jasná pravidla, rozhodoval by úředník úřadu práce, pokračovala. Podnik by navíc nejprve musel mzdy vyplatit, až následně by žádal stát o podporu, uvedla. V případě Sklenákova ministerského návrhu by tomu bylo naopak a firma by tedy nemusela mít volnou hotovost, doplnila.

Pastuchová už při jednání sociálního výboru zdůraznila, že za svým pozměňovacím návrhem stojí. Zajistí podle ní, že kurzarbeit bude jednoduchý a nedotkne se zaměstnanců. Aulická Jírovcová tehdy poukazovala mimo jiné na minimum administrativní zátěže a na to, že zaměstnanci budou dostávat peníze v obvyklém výplatním termínu.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Vláda původně plánovala zavedení nových pravidel už od loňského listopadu, nebyla na nich ale shoda. Nebudou platit ani od března, jak se o tom mluvilo později.

 

V Praze dne 14. února 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu České tiskové kanceláře)

Informační panel

26
Únor
2021
Koronavirový příspěvek podnikatelským subjektům se zdvojnásobí až na 1 000 korun.

Vážení klienti, příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1 000 korun denně.

25
Únor
2021
Až polovina lidí v České republice bere měsíčně pod 29.000 Kč čistého.

Vážení klienti, polovina lidí v ČR bere měsíčně méně než 29.000 Kč čistého.

24
Únor
2021
Podnikání přerušilo v lednu 25.534 OSVČ.

Vážení klienti, podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25.534 živnostníků, což je o 50 pct víc než před rokem a nejvíce v historii ČR.

Zobrazit další články