Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Poslanecká sněmovna tento týden nedokončila schvalování nových pravidel kurzarbeitu.

Vážení čtenáři, milí klienti, Sněmovna pohříchu nedokončila schvalování nových regulí kurzarbeitu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) opět kritizovala jejich podobu, která získala podporu sociálního výboru. Sněmovní finále by mělo pokračovat na mimořádné schůzi, jejíž vyvolání ohlásila bez bližších podrobností místopředsedkyně sociálnědemokratické frakce Kateřina Valachová. Sněmovna má dva celkové pozměňovací návrhy původní vládní verzi pravidel. Ministryně Maláčová podporuje ministerskou úpravy podanou Romanem Sklenákem (ČSSD).

Sociální výbor ale podpořil pravidla sepsaná poslankyněmi ANO a KSČM Janou Pastuchovou a Hanou Aulickou Jírovcovou. Kurzarbeit v této podobě by byl podle Maláčové jen teoretickým nástrojem a nepomohl by. „Nebude v praxi realizovatelný,“ konstatovala. Sklenákův návrh má podporu zástupců zaměstnavatelů i zaměstnanců, připomněla ministryně.

Na úpravě poslankyň ANO a KSČM kritizovala Maláčová mj. to, že vláda by kurzarbeit spouštěla bez konzultace s tripartitou a podpora by tak nemusela být dostatečná. Zařazení konkrétního podniku do programu by nemělo jasná pravidla, rozhodoval by úředník úřadu práce, pokračovala. Podnik by navíc nejprve musel mzdy vyplatit, až následně by žádal stát o podporu, uvedla. V případě Sklenákova ministerského návrhu by tomu bylo naopak a firma by tedy nemusela mít volnou hotovost, doplnila.

Pastuchová už při jednání sociálního výboru zdůraznila, že za svým pozměňovacím návrhem stojí. Zajistí podle ní, že kurzarbeit bude jednoduchý a nedotkne se zaměstnanců. Aulická Jírovcová tehdy poukazovala mimo jiné na minimum administrativní zátěže a na to, že zaměstnanci budou dostávat peníze v obvyklém výplatním termínu.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Vláda původně plánovala zavedení nových pravidel už od loňského listopadu, nebyla na nich ale shoda. Nebudou platit ani od března, jak se o tom mluvilo později.

 

V Praze dne 14. února 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu České tiskové kanceláře)

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články