Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2022 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 30.11.2022 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 30.11.2022 daň z nemovitých věcí - splatnost 2. splátky daně (všichni poplatníci s daní v...
Více informací najdete v našem kalendáři

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh na bonus 370 Kč za den v karanténě.

Milí čtenáři, lidé v nařízené karanténě by mohli případně dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den, a to podle výše svého příjmu.

Vyplácel by jim ho zaměstnavatel po deset dnů. O tyto výdaje by si pak snížil sociální odvody.

Aby zákon začal platit, musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident. Podle návrhu by se příspěvky měly vyplácet od března do konce května.

„Mimořádný bonus ve výši 370 korun denně pomůže občanům chovat se zodpovědně,“ konstatovala Maláčová. Zaměstnanci v karanténě dostávají aktuálně 60 procent svého redukovaného průměrného výdělku. Příspěvek má motivovat k tomu, aby lidé do karantény chodili a aby nakažení hlásili své kontakty. Zlepšení trasování má přispět ke zvládnutí epidemie.

Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že by zájem o testování a trasování mohl vzrůst. Sumu na bonusy spočítalo od března do konce května zhruba na 1,2 miliardy korun. O tuto finanční částku by stát přišel na odvodech.

Podle propočtů resortu by v březnu mohlo příspěvek pobírat asi 187.000 lidí, vyšlo by to na 654 milionů korun. V dubnu by to mohlo být 370 milionů pro zhruba 105.600 osob v karanténě, v květnu 179 milionů pro 51.200 pracovníků. V lednu nastoupilo do karantény 76.800 lidí.

Bonus by měli dostávat občané v nařízené karanténě deset dnů. Pobírali by ho současně s náhradou mzdy. Celková částka by ale nesměla překročit 90 procent jejich průměrného výdělku. Stejná pravidla by platila i pro zaměstnance s nižším než polovičním úvazkem či pro pracovníky na dohodu. Příspěvek se nemá danit. Neměl by se zahrnovat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky a nemělo by být možné ho strhnout v exekuci. Bonus by neměli podle návrhu pobírat lidé, kteří se dostali do karantény krátce po návratu z ciziny, kde nebyli pracovně. Příspěvek by neměli mít, jestliže je lékaři poslali do karantény do pěti dnů od návratu ze zahraničí. Tento karanténní bonus by neměl být ani pro živnostníky. Vláda pro osoby samostatně výdělečně činné chystá zvýšení kompenzačního bonusu z 500 na 1 000 korun na den.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) lidé dostávají tuto kompenzaci za to, že nemohou podnikat. To zahrnuje i karanténu.

Sněmovna schválila návrh Aleny Gajdůškové (ČSSD), která navrhla, aby zaměstnavatelé museli hlásit tzv. nepojištěné dohody. Jde o zaměstnance zaměstnané na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti případně v pracovním poměru malého rozsahu.

Vychází to podle ní z problémů, které se objevily loni na jaře při první vlně pandemie. Tyto lidi bylo těžké dohledat, a tím pádem vyvstal problém, jak jim vyrovnat výpadky příjmů.

Odbory prosazovaly dočasné navýšení nemocenské ze 60 na 90 procent redukovaného průměrného výdělku. Zaměstnavatelé chtěli podporu testování ve firmách a zrychlení očkování. Souhlasili pak s příspěvkem.

Podle Schillerové by ministerstvo zdravotnictví mělo sledovat, kolik lidí do karantény bude chodit a kolik nakažení hlásí kontaktů. Výsledky mají ukázat, zda bonus zafungoval. Navýšené výdaje by se pak podle toho zahrnuly do chystané novely rozpočtu.

 

V Praze dne 11. února 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

12
Září
2022
Průměrná mzda v pololetí stoupla na 49.166 Kč, reálná mzda ale klesla o 9,8 procent.

Milí čtenáři, průměrná mzda v ČR včetně bonusů a odměn v 1. pol. letošního roku činila 49.166 Kč.

Zobrazit další články