Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 27.2.2021 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 28.2.2021 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh na bonus 370 Kč za den v karanténě.

Milí čtenáři, lidé v nařízené karanténě by mohli případně dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den, a to podle výše svého příjmu.

Vyplácel by jim ho zaměstnavatel po deset dnů. O tyto výdaje by si pak snížil sociální odvody.

Aby zákon začal platit, musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident. Podle návrhu by se příspěvky měly vyplácet od března do konce května.

„Mimořádný bonus ve výši 370 korun denně pomůže občanům chovat se zodpovědně,“ konstatovala Maláčová. Zaměstnanci v karanténě dostávají aktuálně 60 procent svého redukovaného průměrného výdělku. Příspěvek má motivovat k tomu, aby lidé do karantény chodili a aby nakažení hlásili své kontakty. Zlepšení trasování má přispět ke zvládnutí epidemie.

Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že by zájem o testování a trasování mohl vzrůst. Sumu na bonusy spočítalo od března do konce května zhruba na 1,2 miliardy korun. O tuto finanční částku by stát přišel na odvodech.

Podle propočtů resortu by v březnu mohlo příspěvek pobírat asi 187.000 lidí, vyšlo by to na 654 milionů korun. V dubnu by to mohlo být 370 milionů pro zhruba 105.600 osob v karanténě, v květnu 179 milionů pro 51.200 pracovníků. V lednu nastoupilo do karantény 76.800 lidí.

Bonus by měli dostávat občané v nařízené karanténě deset dnů. Pobírali by ho současně s náhradou mzdy. Celková částka by ale nesměla překročit 90 procent jejich průměrného výdělku. Stejná pravidla by platila i pro zaměstnance s nižším než polovičním úvazkem či pro pracovníky na dohodu. Příspěvek se nemá danit. Neměl by se zahrnovat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky a nemělo by být možné ho strhnout v exekuci. Bonus by neměli podle návrhu pobírat lidé, kteří se dostali do karantény krátce po návratu z ciziny, kde nebyli pracovně. Příspěvek by neměli mít, jestliže je lékaři poslali do karantény do pěti dnů od návratu ze zahraničí. Tento karanténní bonus by neměl být ani pro živnostníky. Vláda pro osoby samostatně výdělečně činné chystá zvýšení kompenzačního bonusu z 500 na 1 000 korun na den.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) lidé dostávají tuto kompenzaci za to, že nemohou podnikat. To zahrnuje i karanténu.

Sněmovna schválila návrh Aleny Gajdůškové (ČSSD), která navrhla, aby zaměstnavatelé museli hlásit tzv. nepojištěné dohody. Jde o zaměstnance zaměstnané na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti případně v pracovním poměru malého rozsahu.

Vychází to podle ní z problémů, které se objevily loni na jaře při první vlně pandemie. Tyto lidi bylo těžké dohledat, a tím pádem vyvstal problém, jak jim vyrovnat výpadky příjmů.

Odbory prosazovaly dočasné navýšení nemocenské ze 60 na 90 procent redukovaného průměrného výdělku. Zaměstnavatelé chtěli podporu testování ve firmách a zrychlení očkování. Souhlasili pak s příspěvkem.

Podle Schillerové by ministerstvo zdravotnictví mělo sledovat, kolik lidí do karantény bude chodit a kolik nakažení hlásí kontaktů. Výsledky mají ukázat, zda bonus zafungoval. Navýšené výdaje by se pak podle toho zahrnuly do chystané novely rozpočtu.

 

V Praze dne 11. února 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

26
Únor
2021
Koronavirový příspěvek podnikatelským subjektům se zdvojnásobí až na 1 000 korun.

Vážení klienti, příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1 000 korun denně.

25
Únor
2021
Až polovina lidí v České republice bere měsíčně pod 29.000 Kč čistého.

Vážení klienti, polovina lidí v ČR bere měsíčně méně než 29.000 Kč čistého.

24
Únor
2021
Podnikání přerušilo v lednu 25.534 OSVČ.

Vážení klienti, podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25.534 živnostníků, což je o 50 pct víc než před rokem a nejvíce v historii ČR.

Zobrazit další články