Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
  • 20.3.2021 daň z příjmů - elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závisl...
Více informací najdete v našem kalendáři

Minimální důstojná mzda v České republice činí podle odborníků 32.438 Kč hrubého.

Milí klienti, minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, by měla činit 32.438 korun hrubého.

V metropoli by to bylo kvůli vyšším finančním nákladům 37.987 korun. Spočítal to tým expertů z platformy pro minimální důstojnou mzdu. Zohlednil náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdraví, vzdělání, mobil, internet i menší rezervu.

„Minimální důstojná mzda je vyšší než mediánová mzda. To znamená, že na ni většina zaměstnanců nedosáhne,“ konstatoval ekonom Jan Bittner z platformy. Poukázal i na rozdíl výdělků mužů a žen v ČR. Zatímco většina mužů spočítanou minimální důstojnou mzdu má, většina žen pobírá méně. Minimální mzda pak nedosahuje ani poloviny důstojného příjmu, dodal Bittner.

Víc než dvě desítky odborníků na sociální problematiku, národohospodářů, sociologů a politologů pracovaly na konceptu minimálního důstojného výdělku od roku 2016. Při výpočtech experti vycházeli z údajů Českého statistického úřadu, ministerstev i dalších institucí.

Počítali odměnu za práci na plný úvazek pro člověka, který živí ještě další osobu - dítě či dospělého. Poprvé částku zveřejnili pro rok 2019. Loni činila 31.463 korun hrubého, v Praze pak 36.850 korun.

Nejvíce za poslední rok stouply výdaje na jídlo, a to o 3,6 procenta. Částka za potraviny na měsíc a také za obědy v závodní jídelně či restauraci v pracovních dnech činí 5.747 korun.

Expertní tým bral v potaz základní potřeby. Do výpočtu zahrnul jen běžné výdaje. Kvůli covidové epidemii vzorec neměnil, její dopady považuje za dočasné.

Podle sociální antropoložky Lucie Trlifajové je minimální důstojný výdělek s možností malých úspor důležitý zvlášť v dobách krize. Lidé při poklesu příjmu mohou mít rezervu.

„Domácnost je schopna reagovat na krátkodobý výpadek. To znamená nižší zátěž pro stát,“ poznamenala Trlifajová. Doplnila, že minimální důstojnou mzdu nemívá ani nižší střední třída ve velkých městech, tedy třeba pracovníci v kultuře či pohostinství. Nedosáhnou na ni ani zaměstnanci v sociálních službách!

 

V Praze dne 27. ledna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

8
Březen
2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 pct příjmu.

Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.

7
Březen
2021
Prezident republiky potvrdil bonus až 370 Kč denně v nařízené karanténě.

Vážení čtenáři, lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.

6
Březen
2021
Finanční správa začala přijímat žádosti o nový zvýšený kompenzační bonus.

Vážení čtenáři, FS začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1 000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem.

Zobrazit další články