Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
Více informací najdete v našem kalendáři

Minimální důstojná mzda v České republice činí podle odborníků 32.438 Kč hrubého.

Milí klienti, minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, by měla činit 32.438 korun hrubého.

V metropoli by to bylo kvůli vyšším finančním nákladům 37.987 korun. Spočítal to tým expertů z platformy pro minimální důstojnou mzdu. Zohlednil náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdraví, vzdělání, mobil, internet i menší rezervu.

„Minimální důstojná mzda je vyšší než mediánová mzda. To znamená, že na ni většina zaměstnanců nedosáhne,“ konstatoval ekonom Jan Bittner z platformy. Poukázal i na rozdíl výdělků mužů a žen v ČR. Zatímco většina mužů spočítanou minimální důstojnou mzdu má, většina žen pobírá méně. Minimální mzda pak nedosahuje ani poloviny důstojného příjmu, dodal Bittner.

Víc než dvě desítky odborníků na sociální problematiku, národohospodářů, sociologů a politologů pracovaly na konceptu minimálního důstojného výdělku od roku 2016. Při výpočtech experti vycházeli z údajů Českého statistického úřadu, ministerstev i dalších institucí.

Počítali odměnu za práci na plný úvazek pro člověka, který živí ještě další osobu - dítě či dospělého. Poprvé částku zveřejnili pro rok 2019. Loni činila 31.463 korun hrubého, v Praze pak 36.850 korun.

Nejvíce za poslední rok stouply výdaje na jídlo, a to o 3,6 procenta. Částka za potraviny na měsíc a také za obědy v závodní jídelně či restauraci v pracovních dnech činí 5.747 korun.

Expertní tým bral v potaz základní potřeby. Do výpočtu zahrnul jen běžné výdaje. Kvůli covidové epidemii vzorec neměnil, její dopady považuje za dočasné.

Podle sociální antropoložky Lucie Trlifajové je minimální důstojný výdělek s možností malých úspor důležitý zvlášť v dobách krize. Lidé při poklesu příjmu mohou mít rezervu.

„Domácnost je schopna reagovat na krátkodobý výpadek. To znamená nižší zátěž pro stát,“ poznamenala Trlifajová. Doplnila, že minimální důstojnou mzdu nemívá ani nižší střední třída ve velkých městech, tedy třeba pracovníci v kultuře či pohostinství. Nedosáhnou na ni ani zaměstnanci v sociálních službách!

 

V Praze dne 27. ledna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články