Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
  • 20.3.2021 daň z příjmů - elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závisl...
Více informací najdete v našem kalendáři

Změny daní nebudou mít podle odborníků přínos.

Milí čtenáři, daňové změny, které platí od 1. 1. 2021 nepodpoří růst spotřeby, a tím i růst ekonomiky v takové míře, jak očekává MF.

Toto zjištění vyplývá z expertních názorů národohospodářů a daňových odborníků. Dle výpočtu hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské mohou změny příští rok podpořit růst ekonomiky o 0,7 procentního bodu. Současně ale změny znamenají výpadek příjmů veřejných financí kolem 100 miliard korun, tedy 1,7 procenta hrubého HDP. Ministerstvo financí v zářijové prognóze očekává příští rok růst národního hospodářství o 3,9 pct. ČNB v listopadové prognóze počítá příští rok s růstem o 1,7 procenta. Ekonomové poslední dobu výhled na příští rok zlepšují, to ale souvisí s očekávaným zahájením očkování proti koronaviru. „Zvýšení čistého příjmu se automaticky nepřelije do spotřeby domácností. Výdaje na spotřebu nerostou stejnou měrou jako čisté příjmy, neboť část z peněz navíc půjde do úspor nebo investic,“ konstatovala Horská. Podle ní by tak daňové změny mohly zvýšit spotřebu o zhruba 47 miliard korun.

„Nesouhlasím s názorem ministryně financí (Aleny Schillerové, za ANO), která prohlásila, že daňový balíček pomůže rozběhnout motor naší ekonomiky. Motorem naší ekonomiky jsou podnikatelé a především exportéři, kteří vytvářejí pracovní místa. Snížení daní zaměstnancům sice zvýší spotřebu domácností, ale ta bude z velké části směřována do importovaného zboží a částečně nahradí snížení výdajů vlády. Dopady na HDP jsou tudíž nejasné,“ sdělil daňový expert a partner V4 Group Michal Jelínek. Současně ale přivítal schválení stravenkového paušálu jako alternativy ke stravenkám. „Stravenkový paušál trh částečně narovnává a dává zaměstnavateli další možnost volby. Kromě stávajících možností, tedy provozování vlastního stravovacího zařízení nebo poskytování stravenek, může zaměstnancům nabídnout stravenkový paušál, tedy peníze za zvýhodněných daňových podmínek,“ uvedl a uzavřel.

 

V Praze dne 5. ledna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

8
Březen
2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 pct příjmu.

Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.

7
Březen
2021
Prezident republiky potvrdil bonus až 370 Kč denně v nařízené karanténě.

Vážení čtenáři, lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.

6
Březen
2021
Finanční správa začala přijímat žádosti o nový zvýšený kompenzační bonus.

Vážení čtenáři, FS začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1 000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem.

Zobrazit další články