Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
  • 20.3.2021 daň z příjmů - elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závisl...
Více informací najdete v našem kalendáři

Mnoho českých firem prý podceňuje přípravy na brexit.

Vážení čtenáři, zahraniční obchod s Velkou Británií od ledna zkomplikuje odchod země z Evropské unie, tj. tzv. brexit.

Vývozci i dovozci budou potřebovat celní prohlášení, změní se i povinné certifikace zboží. Očekávat lze kolony na hranicích, které prodlouží a prodraží doručování zásilek. Podle Luďka Procházky, šéfa společnosti Gerlach, odborníka na celní problematiku, mnoho českých firem podceňuje přípravy, a může je tak ohrozit konkurence, sdělil ČTK. Podniky budou potřebovat spoustu nových dokumentů. Ty, které je nezvládnou obstarávat, vytlačí podle Procházky z trhu konkurence. „Mnohým českým firmám ale vážnost změn nedochází. My naproti tomu posilujeme kvůli brexitu kapacity nejen v České republice, nýbrž i v anglických přístavech Dover a Southampton a jsme připraveni firmám pomoci s veškerou brexitovou agendou,“ uvedl. Celní podmínky se podle vedoucího zahraniční kanceláře státní agentury CzechTrade v Londýně Jiřího Raka změní bez ohledu na výsledek jednání mezi EU a Británií. Exportéři by podle něj měli začít nové povinnosti řešit co nejdříve. „Novým podmínkám se budou muset přizpůsobit i britské firmy, které zboží z ČR dováží. Předpokládá se, že většina dovozců využije specializovaných služeb mezinárodních přepravců nebo celních brokerů,“ dodal. Podle Procházky je možné, že britské firmy budou chtít, aby celní formality vyřizovali jejich čeští obchodní partneři. Velká Británie podle Procházky hodlá zavést nový kontrolní režim ve třech fázích. Od ledna plánuje uvalit základní celní požadavky na dovoz běžných výrobků, což je podle Procházky vše od oblečení až po elektroniku. Kontrolován bude dále tabák, živá zvířata, rostlinné produkty nebo vysoce rizikové rostliny. „Od dubna se kontroly rozšíří o produkty živočišného původu. V červenci chce Londýn budování nového kontrolního režimu rozšířit na veškeré zboží,“ konstatoval Procházka.

Větší byrokratickou zátěž přibližně o 15 procent očekává česká celní správa. „S ohledem na sídla hospodářských subjektů lze předpokládat, že největší objem nárůstu bude připadat na celní úřady v Praze a ve Středočeském a Moravskoslezském kraji,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Podle Procházky se na kontroly připravuje celní správa Nizozemska, která přijala už asi 300 celníků a počítá s náborem dalších ještě 900. „Ti budou kontrolovat přibližně 10.500 lodí, které ročně přepraví zboží z a do Británie,“ upřesnil. Přes Rotterdam se podle něj uskuteční asi osm procent obchodu mezi EU a Británií. Personálně se posilují francouzské přístavy Le Havre a Calais či belgický Zeebrugge, řekl dále.

Roční vývoz České republiky do Velké Británie přesahuje 200 miliard korun. Vyváží se hlavně stroje a dopravní prostředky. Podíl českého exportu do Británie se dle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka pohybuje mezi 4,5 až 5,2 pct z celkového exportu ČR.

 

V Praze dne 26. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

8
Březen
2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 pct příjmu.

Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.

7
Březen
2021
Prezident republiky potvrdil bonus až 370 Kč denně v nařízené karanténě.

Vážení čtenáři, lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.

6
Březen
2021
Finanční správa začala přijímat žádosti o nový zvýšený kompenzační bonus.

Vážení čtenáři, FS začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1 000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem.

Zobrazit další články