Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Mnoho českých firem prý podceňuje přípravy na brexit.

Vážení čtenáři, zahraniční obchod s Velkou Británií od ledna zkomplikuje odchod země z Evropské unie, tj. tzv. brexit.

Vývozci i dovozci budou potřebovat celní prohlášení, změní se i povinné certifikace zboží. Očekávat lze kolony na hranicích, které prodlouží a prodraží doručování zásilek. Podle Luďka Procházky, šéfa společnosti Gerlach, odborníka na celní problematiku, mnoho českých firem podceňuje přípravy, a může je tak ohrozit konkurence, sdělil ČTK. Podniky budou potřebovat spoustu nových dokumentů. Ty, které je nezvládnou obstarávat, vytlačí podle Procházky z trhu konkurence. „Mnohým českým firmám ale vážnost změn nedochází. My naproti tomu posilujeme kvůli brexitu kapacity nejen v České republice, nýbrž i v anglických přístavech Dover a Southampton a jsme připraveni firmám pomoci s veškerou brexitovou agendou,“ uvedl. Celní podmínky se podle vedoucího zahraniční kanceláře státní agentury CzechTrade v Londýně Jiřího Raka změní bez ohledu na výsledek jednání mezi EU a Británií. Exportéři by podle něj měli začít nové povinnosti řešit co nejdříve. „Novým podmínkám se budou muset přizpůsobit i britské firmy, které zboží z ČR dováží. Předpokládá se, že většina dovozců využije specializovaných služeb mezinárodních přepravců nebo celních brokerů,“ dodal. Podle Procházky je možné, že britské firmy budou chtít, aby celní formality vyřizovali jejich čeští obchodní partneři. Velká Británie podle Procházky hodlá zavést nový kontrolní režim ve třech fázích. Od ledna plánuje uvalit základní celní požadavky na dovoz běžných výrobků, což je podle Procházky vše od oblečení až po elektroniku. Kontrolován bude dále tabák, živá zvířata, rostlinné produkty nebo vysoce rizikové rostliny. „Od dubna se kontroly rozšíří o produkty živočišného původu. V červenci chce Londýn budování nového kontrolního režimu rozšířit na veškeré zboží,“ konstatoval Procházka.

Větší byrokratickou zátěž přibližně o 15 procent očekává česká celní správa. „S ohledem na sídla hospodářských subjektů lze předpokládat, že největší objem nárůstu bude připadat na celní úřady v Praze a ve Středočeském a Moravskoslezském kraji,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Podle Procházky se na kontroly připravuje celní správa Nizozemska, která přijala už asi 300 celníků a počítá s náborem dalších ještě 900. „Ti budou kontrolovat přibližně 10.500 lodí, které ročně přepraví zboží z a do Británie,“ upřesnil. Přes Rotterdam se podle něj uskuteční asi osm procent obchodu mezi EU a Británií. Personálně se posilují francouzské přístavy Le Havre a Calais či belgický Zeebrugge, řekl dále.

Roční vývoz České republiky do Velké Británie přesahuje 200 miliard korun. Vyváží se hlavně stroje a dopravní prostředky. Podíl českého exportu do Británie se dle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka pohybuje mezi 4,5 až 5,2 pct z celkového exportu ČR.

 

V Praze dne 26. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články