Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
  • 20.3.2021 daň z příjmů - elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závisl...
Více informací najdete v našem kalendáři

HDP prý kvůli opatřením klesne o deset až 12 procent.

Milí klienti, díky dalším restrikcím proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo deseti až 12%, místo původních osmi pct, které předpovídal Svaz průmyslu a dopravy.

Svaz o tom informoval ČTK v tiskové zprávě. Záleží podle něj ale na tom, jak dlouho budou opatření nakonec trvat, v jakém rozsahu a jak se celková situace podaří stabilizovat. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého se naplnil černý scénář podnikatelů hlavně ve službách, kteří se už od srpna obávali hlavně toho, že vláda přikročí k sektorovému uzavírání tuzemského hospodářství. Tuto obavu podle jejího šetření sdílelo přes 70 procent podnikatelů všech oborů, hlavně malé podniky a živnostníci. Jak připomněl, z hlediska tvorby hrubé přidané hodnoty má dominantní podíl právě sektor služeb, na podílu HDP země se podílí ze 62 procent. Podíl průmyslu činí 30 procent, stavebnictví šest procent a zemědělství dvě procenta. V ČR působí 500.000 firem a 600.000 živnostníků, kteří mají živnost jako hlavní pracovní poměr. Z toho je 280.000 zaměstnavatelů.

„Chápeme, že zdravotní situace si vyžaduje mimořádná opatření. Pro společnost ani českou ekonomiku však není dobrá nejistota, která dlouhodobě panuje. Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů např. v potravinářském průmyslu. Protiepidemická opatření se tedy po dodavatelském řetězci přelévají až do výrobního sektoru,“ konstatoval prezident svazu Jaroslav Hanák.

Firmy se podle něj obávají nedostatku lidí, kteří mohou být na ošetřovném, nemocenské nebo v karanténě. Stejně tak se obávají, že se sníží poptávka u některých produktů, které závisí na maloobchodním prodeji nebo jsou součástí poskytovaných služeb. Proto je klíčové, aby vláda prodloužila i program Antivirus B. Svaz žádá vládu, aby zavedla rovněž nějaké krizové moratorium výjimek pro plnění povinností firem, které jim garantuje možnost bez sankcí z objektivních důvodů nedodržet některé zákonem stanovené lhůty pro plnění povinností plošně. Přivítal, že vláda na rozdíl od jara už zveřejnila výjimky, na které se aktuální protiepidemická omezení nevztahují. Pro ČR jako exportní zemi je klíčové, že zůstávají otevřené hranice, poznamenal Hanák.

 

V Praze dne 24. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

8
Březen
2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 pct příjmu.

Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.

7
Březen
2021
Prezident republiky potvrdil bonus až 370 Kč denně v nařízené karanténě.

Vážení čtenáři, lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.

6
Březen
2021
Finanční správa začala přijímat žádosti o nový zvýšený kompenzační bonus.

Vážení čtenáři, FS začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1 000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem.

Zobrazit další články