Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

HDP prý kvůli opatřením klesne o deset až 12 procent.

Milí klienti, díky dalším restrikcím proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo deseti až 12%, místo původních osmi pct, které předpovídal Svaz průmyslu a dopravy.

Svaz o tom informoval ČTK v tiskové zprávě. Záleží podle něj ale na tom, jak dlouho budou opatření nakonec trvat, v jakém rozsahu a jak se celková situace podaří stabilizovat. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého se naplnil černý scénář podnikatelů hlavně ve službách, kteří se už od srpna obávali hlavně toho, že vláda přikročí k sektorovému uzavírání tuzemského hospodářství. Tuto obavu podle jejího šetření sdílelo přes 70 procent podnikatelů všech oborů, hlavně malé podniky a živnostníci. Jak připomněl, z hlediska tvorby hrubé přidané hodnoty má dominantní podíl právě sektor služeb, na podílu HDP země se podílí ze 62 procent. Podíl průmyslu činí 30 procent, stavebnictví šest procent a zemědělství dvě procenta. V ČR působí 500.000 firem a 600.000 živnostníků, kteří mají živnost jako hlavní pracovní poměr. Z toho je 280.000 zaměstnavatelů.

„Chápeme, že zdravotní situace si vyžaduje mimořádná opatření. Pro společnost ani českou ekonomiku však není dobrá nejistota, která dlouhodobě panuje. Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů např. v potravinářském průmyslu. Protiepidemická opatření se tedy po dodavatelském řetězci přelévají až do výrobního sektoru,“ konstatoval prezident svazu Jaroslav Hanák.

Firmy se podle něj obávají nedostatku lidí, kteří mohou být na ošetřovném, nemocenské nebo v karanténě. Stejně tak se obávají, že se sníží poptávka u některých produktů, které závisí na maloobchodním prodeji nebo jsou součástí poskytovaných služeb. Proto je klíčové, aby vláda prodloužila i program Antivirus B. Svaz žádá vládu, aby zavedla rovněž nějaké krizové moratorium výjimek pro plnění povinností firem, které jim garantuje možnost bez sankcí z objektivních důvodů nedodržet některé zákonem stanovené lhůty pro plnění povinností plošně. Přivítal, že vláda na rozdíl od jara už zveřejnila výjimky, na které se aktuální protiepidemická omezení nevztahují. Pro ČR jako exportní zemi je klíčové, že zůstávají otevřené hranice, poznamenal Hanák.

 

V Praze dne 24. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články