Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2020 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 27.11.2020 spotřební daň - daňové přiznání za říjen, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.11.2020 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Uplatnění daňového odpočtu u hypotečních úvěrů v praxi, resp. v otázkách a odpovědích.

1. Úvod: Vážení klienti, v nadpisu zmíněnou aktualitu vám přinášíme proto, že se jednak blíží datum 1. 4. 2019, tj. termín pro podání daňového přiznání a jednak z toho důvodu, že většina české populace řeší financování bydlení právě za pomoci hypotéky.

2. Kdo si „vůbec“ může odečíst hypotéku z daní? Fyzická osoba – zaměstnanec i OSVČ, která je účastníkem smlouvy o úvěru s hypoteční bankou, si od základu daně může odečíst úroky z hypotéky zaplacené v daném zdaňovacím období. Hypotečním úvěrem musí plátce hypotéky řešit bytovou potřebu svou, popřípadě svých blízkých. Osobou blízkou je podle ustanovení § 22 občanského zákoníku příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.

3. Kdo si naopak hypotéku z daní nemůže odečíst? Díky odečtu úroků je možné dosáhnout daňové vratky, ale není možné dosáhnout daňového bonusu. Tzn., že úroky z hypotečního úvěru si může odečíst pouze ten, kdo na daních z příjmů zaplatí za rok více, než činí roční sleva na poplatníka – tj. 24 840 Kč. Zaměstnanci zpravidla odvádějí v průběhu roku na dani z příjmů více, než je sleva na poplatníka 2 070 Kč, odečet úroků v tomto případě bude mít smysl. Pokud ale poplatník pracuje za minimální mzdu, odpočet úroků již možný není. Stejně je tomu i v případě, pokud poplatník pracuje pouze na dohody o provedení práce s odměnou méně než 10 000 Kč měsíčně, kdy z příjmu zaplatí srážkovou daň. Úroky z hypotéky si nebude moci uplatnit ani osoba samostatně výdělečně činná s nízkým ziskem, jestliže jeho daňová povinnost bude do 24 840 Kč (což odpovídá zisku 165 600 Kč).

4. Co znamená termín „Bytová potřeba“? Bytovou potřebou je dle dikce zákona o daních z příjmů např. výstavba rodinného domu či bytové jednotky; koupě rodinného domu, bytu, rozestavěné stavby rodinného domu, ale např. také vypořádání společného jmění manželů v případě, že předmětem vypořádání je úhrada podílu spojeného se získáním jednotky, rodinného nebo bytového domu. Za bytovou potřebu je považována také údržba a změna stavby bytového nebo rodinného domu, bytu v nájmu nebo v užívání. Naopak zákonná podmínka řešení bytové potřeby není naplněna např. při koupi chaty nebo chalupy. V případě, že je byt či rodinný dům používán z části k zajištění bytové potřeby poplatníka nebo jeho blízkých a současně k podnikání, příp. k nájmu, lze úroky uplatnit pouze v poměrné výši.

5. Jak by měli lidé při tomto daňovém odpočtu postupovat? Odpočet úroků lze uplatnit jednou za rok buď v daňovém přiznání, a nebo v rámci ročního zúčtování daně, které za zaměstnance provede mzdová účetní zaměstnavatele.

6. Co je potřeba za listinné podklady? Pro uznání odpočtu úroků je potřeba doložit výši zaplacených úroků (v originále). Toto potvrzení zasílají komerční banky a stavební spořitelny svým klientům vždy po skončení roku, event. je možné obchodní banku či stavební spořitelnu o potvrzení požádat. Pokud jsou úroky uplatňovány poprvé, je nutné doložit smlouvu o poskytnutém úvěru a také originální výpis z katastru nemovitostí.

7. Jak vysoký odpočet je možný a kolik si lze takto z daní odečíst? Odečíst je možné úroky ve výši maximálně 300 000 Kč za rok. Úroky se odečítají ze základu daně jako tzv. nezdanitelná část daně. Skutečná úspora na dani pak představuje 15 procent z částky zaplacených úroků. Maximální úspora na dani činí 45 000 Kč.

V Praze dne 7. 3. 2019

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Monika Lukešová, https://www.hypoindex.cz/clanky/prehledny-navod-jak-si-odecist-hypoteku-z-dani/)

Informační panel

26
Září
2020
Vláda včera schválila nová pravidla kurzarbeitu.

Vážení čtenáři, ČTK tuto informaci sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus.

25
Září
2020
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy nesouhlasí s navýšením věku u ošetřovného z 10 na 13 let.

Vážení čtenáři, Robert Plaga (za ANO) je připraven jednat s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) o úpravě délky ošetřovného kvůli karanténám ve školách.

24
Září
2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje vyplácení ošetřovného po celou dobu výuky na dálku.

Vážení klienti, zaměstnanci, kteří by museli v novém školním roce zůstat se školáky kvůli uzavření třídy či školy doma, by mohli dostávat ošetřovné po celou dobu výuky na dálku.

Zobrazit další články