Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.5.2022 spotřební daň - daňové přiznání za duben, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 25.5.2022 spotřební daň - splatnost daně za březen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.5.2022 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Změny daní dle daňových právníků a expertů začnou platit asi později.

Vážení klienti, schvalování daňového balíčku Sněmovnou až koncem roku zřejmě povede k účinnosti daňových změn až během ledna nebo dokonce od února příštího roku.

To zkomplikuje hlavně vedení účetnictví (mzdové i personální agendy) a úpravu informačních systémů podnikatelských subjektů. Celkově odborníci kritizují, že schvalování zásadních změn daní na úplném konci roku se stalo v České republice téměř tradicí, která přitom logicky odporuje snaze o předvídatelné daňové prostředí. Sněmovna bude o podobě daňového balíčku se zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmů zaměstnanců, který jí vrátil Senát, rozhodovat v úterý. Současně prezident Miloš Zeman uvedl, že v případě schválení zákon nepodepíše, ale nebude jej ani vetovat. V takovém případě by měl začít platit, ale spíše později než od 1. ledna 2021.

„Největším problémem projednávané legislativy je podle našeho názoru fakt, že schvalování změn probíhá těsně před koncem roku a tak je vysoce pravděpodobné, že zmíněný zákon vstoupí v účinnost až v průběhu měsíce ledna 2021, či v případě některých paragrafových ustanovení dokonce až od února 2021,“ konstatovala daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco. Podle ní se to může negativně projevit zejména v účetnictví podnikatelů, kdy nastavení účetních postupů platných od počátku roku bude muset být následně v souvislosti se změnou legislativy upraveno. „Bude tedy pravděpodobně potřeba větší časová investice, než kdyby právní předpis vstoupil v účinnost již od 1. ledna 2021, jak bylo původně v plánu,“ doplnila.

Partner PwC zodpovědný za oblast daňového poradenství Tomáš Urbášek taktéž upozornil na skutečnost, že schvalování zásadních změn v daňové legislativě těsně na přelomu roku je pro řadu firem komplikací a že se tento stav stal už skoro tradicí. „Letos je ale situace o to složitější, že součástí změn je zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně. Nejde totiž o pouhou změnu parametru, ale o systémovou změnu výpočtového algoritmu, která si v řadě případů vyžádá větší zásahy do systému,“ poznamenal. Firmy navíc podle jeho názoru budou mít na zavedení změn kratší dobu, což může zvýšit náklady na provedení změny. „Navíc leden je měsícem, ve kterém většina firem prožívá i tak velmi zátěžové období vzhledem k uzavírání účetnictví za předešlý rok,“ dodal.

„Zásadní bolístkou je skoro každoroční „Ježíšek“ v podobě schvalování změn na poslední chvíli - proces vnášející chaos nejen mezi daňaře, kteří se v oblasti orientují, nýbrž zejména mezi zbytek podnikatelů,“ uvedl i partner daňového oddělení poradenské společnosti BDO Zenon Folwarczny. Dále řekl, že schvalování změn na posledních chvíli přenáší tlak paradoxně „např.“ i na poskytovatele IT služeb, po kterých je každoročně na přelomu roku obrovská poptávka. Folwarczny rovněž upozornil, že složitost českého daňového systému se týká především daně z příjmu a DPH. K tomu dodal, že základní daňové zákony v ČR přitom platí již téměř 30 let a fungují. Experti na finanční (daňové) právo dokonce podle něj nalezli i cestu k jejich společné interpretaci s finanční správou.

 

V Praze dne 22. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Právního prostoru a ČTK)

Informační panel

23
Květen
2022
Ministr financí nařídil přezkum loňského prominutí DPH u plynu a elektřiny.

Milí čtenáři, ministr financí dne 15.5.2022 na základě vnějšího podnětu k přezkoumání rozhodl o zahájení přezkumného řízení, které může vést ke zrušení generálního pardonu býv. ministryně financí A. Schillerové.

16
Květen
2022
Evropské úřady pro ochranu osobních údajů začaly ve velkém brojit proti Google Analytics.

Vážení klienti, dle např. rakouského úřadu pro ochranu osobních údajů porušila společnost Google GDPR.

9
Květen
2022
Airbnb musí i nadále předávat informace daňovým orgánům.

Vážení čtenáři, Airbnb musí předávat informace daňovým orgánům, soud EU podniku nevyhověl.

Zobrazit další články