Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
  • 20.3.2021 daň z příjmů - elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závisl...
Více informací najdete v našem kalendáři

Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina zaměstnavatelů.

Milí čtenáři, na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným fin. rezervám peníze výrazně méně firem než v uplynulých letech.

Vyplatit odměny ještě před podzimní vlnou koronaviru přitom plánovala až třetina společností. Toto zjištění vyplývá z analýzy Hospodářské komory na podkladě korporátních dat. Šetření komory se uskutečnilo těsně před nástupem podzimní vlny koronaviru. Počet firem, které odměny zaměstnancům vyplatí, tak bude pravděpodobně ještě nižší. Zapojilo se do něj 743 podniků všech velikostí.

Loni 13. platy nebo mimořádné odměny vyplácel rekordní počet firem. Odměn se dočkalo 60 procent zaměstnanců soukromého sektoru. Počet podniků, které bonusy vyplácely, se rok od roku zvyšoval z 39 procent v roce 2016. Letos na bonusy dosáhne nejméně zaměstnanců za pět let. Zaměstnancům je vyplatí hlavně korporace, kterým vláda výrazně neomezila podnikání, jde hlavně o stavebnictví. Bonusy vyplatí i některé velké firmy nad 250 zaměstnanců, které měly větší finanční rezervy. Část společností odměny vyplatí ve výplatním termínu v prosinci, část počátkem příštího roku. Záleží i na tom, v jakém odvětví firma působí. Odměny v těch firmách, které budou vyplácet odměny, ale letos mohou být vyšší než v předchozích letech, a to mezi 19.000 až 39.000 korun.

Jedním z důvodů, proč finanční situace zaměstnavatelů neumožňuje odměnit pracovníky, je podle komory to, že stát obchodním korporacím nekompenzuje ztráty, popřípadě pouze okrajově. V České republice je podpora primárně směřovaná na udržení zaměstnanosti, např. program Antivirus transferuje finanční prostředky přes podnikatele zaměstnancům. Na jaře program pokrýval mzdové náklady pouzečástečně, uvedla komora. I z toho důvodu si podnikatelé skrze státní záruční programy a v obchodních bankách museli půjčovat peníze hlavně na vyplacení mezd zaměstnancům a povinné odvody, jak vyplynulo z několika šetření komory v průběhu roku. Vedle toho některé firmy použily půjčené peníze také na pokrytí tzv. fixních nákladů, tedy na nájemné a další nutné provozní výdaje, jako jsou energie, vodné a stočné, internetové a telefonní připojení nebo pohonné hmoty.

 

V Praze dne 19. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

8
Březen
2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 pct příjmu.

Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.

7
Březen
2021
Prezident republiky potvrdil bonus až 370 Kč denně v nařízené karanténě.

Vážení čtenáři, lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.

6
Březen
2021
Finanční správa začala přijímat žádosti o nový zvýšený kompenzační bonus.

Vážení čtenáři, FS začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1 000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem.

Zobrazit další články