Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
Více informací najdete v našem kalendáři

Zavést úhradu plné mzdy zaměstnancům s covidem by bylo komplikované.

Vážení čtenáři, zavedení úhrady celé mzdy pro lidi v covidové karanténě má řadu komplikací.

Vláda proto bude podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) hledat i jiné cesty, jak bude lidi motivovat po 18. prosinci k testování antigenními testy. Možnost vyplácet nemocným a lidem v karanténě plnou mzdu kabinet nezavrhl, v tomto týdnu o ní ještě budou jednat Havlíček, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO).

Vzhledem k blížícímu se startu dobrovolného testování je ale podle Havlíčka třeba hledat postupy, pro které není třeba souhlas Parlamentu.

Myšlenka směřovala k tomu, aby lidé neměli obavu chodit na antigenní testy, které budou plošné a zdarma, konstatoval Havlíček. Má ale zásadní bariéry, např. nerovnost mezi pacienty s covidem a jinými diagnózami. Ti by stále pobírali 60 procent mzdy. Havlíček zmínil i nevoli těch, kteří už covid prodělali na 60procentní nemocenské. Schillerová o víkendu sdělila, že by bylo nutné vytvořit systém dvou nemocenských, který by byl příliš složitý a těžko kontrolovatelný. Havlíček v sobotním deníku Lidové noviny uvedl, že opatření může erár (státní pokladnu) vyjít na stovky milionů korun. Finanční prostředky by na účty lidí putovaly z programu Antivirus, který primárně slouží pro nahrazování mzdy lidem ze zavřených nebo omezených provozů. Schillerová rovněž poznamenala, že motivovat lidi pro testování je potřebné, vláda se proto podle ní bude zabývat i jinými způsoby motivace k testům. Schillerová podporuje např. hrazení testů firmám. Návrh na plnou kompenzaci mezd už dříve podpořila ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, která má úhrady v gesci. Podle ní by bylo pouze nutné upravit zákoník práce.

 

V Praze dne 18. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články