Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
  • 20.3.2021 daň z příjmů - elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závisl...
Více informací najdete v našem kalendáři

Zavést úhradu plné mzdy zaměstnancům s covidem by bylo komplikované.

Vážení čtenáři, zavedení úhrady celé mzdy pro lidi v covidové karanténě má řadu komplikací.

Vláda proto bude podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) hledat i jiné cesty, jak bude lidi motivovat po 18. prosinci k testování antigenními testy. Možnost vyplácet nemocným a lidem v karanténě plnou mzdu kabinet nezavrhl, v tomto týdnu o ní ještě budou jednat Havlíček, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO).

Vzhledem k blížícímu se startu dobrovolného testování je ale podle Havlíčka třeba hledat postupy, pro které není třeba souhlas Parlamentu.

Myšlenka směřovala k tomu, aby lidé neměli obavu chodit na antigenní testy, které budou plošné a zdarma, konstatoval Havlíček. Má ale zásadní bariéry, např. nerovnost mezi pacienty s covidem a jinými diagnózami. Ti by stále pobírali 60 procent mzdy. Havlíček zmínil i nevoli těch, kteří už covid prodělali na 60procentní nemocenské. Schillerová o víkendu sdělila, že by bylo nutné vytvořit systém dvou nemocenských, který by byl příliš složitý a těžko kontrolovatelný. Havlíček v sobotním deníku Lidové noviny uvedl, že opatření může erár (státní pokladnu) vyjít na stovky milionů korun. Finanční prostředky by na účty lidí putovaly z programu Antivirus, který primárně slouží pro nahrazování mzdy lidem ze zavřených nebo omezených provozů. Schillerová rovněž poznamenala, že motivovat lidi pro testování je potřebné, vláda se proto podle ní bude zabývat i jinými způsoby motivace k testům. Schillerová podporuje např. hrazení testů firmám. Návrh na plnou kompenzaci mezd už dříve podpořila ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, která má úhrady v gesci. Podle ní by bylo pouze nutné upravit zákoník práce.

 

V Praze dne 18. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

8
Březen
2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 pct příjmu.

Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.

7
Březen
2021
Prezident republiky potvrdil bonus až 370 Kč denně v nařízené karanténě.

Vážení čtenáři, lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.

6
Březen
2021
Finanční správa začala přijímat žádosti o nový zvýšený kompenzační bonus.

Vážení čtenáři, FS začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1 000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem.

Zobrazit další články