Vážení čtenáři, MPSV teď navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku.
Podnikatelské subjekty budou po pandemii využívat práci z domova více než dříve.
Vážení čtenáři, firmy budou i po konci pandemie využívat práci z domova více než před začátkem nákazy.
Shodli se na tom odborníci oslovení ČTK. Zaměstnanci se v řadě profesí podle nich nevrátí zpět do kanceláře, ale do nového typu práce, kde částečná práce z domova, větší flexibilita a práce „odkudkoliv“ bude normální součástí pracovního života. Práce na home office je efektivnější, ale lidem chybí osobní kontakt, konstatovali taktéž ve shodě odborníci.
„Firmy se už nikdy nevrátí k plné práci z kanceláře. Do budoucna to bude spíše o nějakém hybridním mobilu, tedy někdo stále v kanceláři, někdo stále z domova, většina částečně z domova, částečně z kanceláře,“ řekla ČTK vedoucí partnerka týmu poradenství v oblasti lidských zdrojů v EY Martina Kneiflová. Firmy se podle ní musí naučit v takovém režimu fungovat. Pokud to rozumně naplánují, mohou v důsledku nového nastavení ušetřit náklady, dodala.
V Raiffeisenbank se práce z domova již stala standardem. „Předpokládáme, že zhruba 30 procent zaměstnanců centrály bude v budoucnu pracovat z domova s tím, že se budou střídat tak, aby vždy nějaký čas trávili i v kanceláři,“ uvedla mluvčí banky Petra Kopecká. Práce z domova se podle ní neprojevila negativně na konkrétních ukazatelích výkonnosti. „Zaměstnanci nám v interním výzkumu sdělili, že jsou s možností pracovat z domova velice spokojeni a stojí o to, abychom tuto možnost zachovali. Redukce kancelářských prostor na centrále a přechod na pravidelnou práci z domova přinese úsporu v řádech desítek milionů korun,“ poznamenala.
Ředitelka lidských zdrojů ve společnosti Schneider Electric Ida Ročňáková míní, že jeden systém nevyhovuje všem, v práci s lidmi se nevyplácí paušalizovat. Pracovat pouze na home office může mít podle ní úskalí v tom, že většina lidí po nějakém čase ztrácí přímý kontakt s firmou. Necítí tak puls firemního dění, ztrácí komunikační návyky a v konečném důsledku může přijít i pokles produktivity, třeba kvůli nevyhovujícím podmínkám. Pokud by měli lidé možnost volby, na 48 procent z nich by podle interního průzkumu firmy sáhlo po tzv. hybridním modelu, tj. po kombinaci práce z domova a v kanceláři, a to zhruba v poměru půl na půl. A tento poměr nebude daleko od reality i ve zbytku populace, doplnila.
V Praze dne 14. prosince 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)
Informační panel
Vážení čtenáři, lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.
Vážení čtenáři, FS začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1 000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem.