Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 24.1.2021 spotřební daň - splatnost daně za listopad (pouze spotřební daň z lih...
  • 25.1.2021 spotřební daň - daňové přiznání za prosinec
  • 25.1.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Daňoví experti kritizují přijetí daňových změn těsně před koncem roku.

Vážení klienti, daňovým odborníkům se nelíbí, že změny daní v rámci daňového balíčku byly přijaty až na poslední chvíli před koncem roku, a porušují tak snahu o předvídatelné a stabilní daňové prostředí.

Samotné zrušení superhrubé mzdy vítají jako zjednodušení daňového systému. Výhrady ale mají ke snížení sazeb daně z příjmu. Měly být projednány samostatně a navíc nejsou v této době opodstatněné, uvedli daňoví experti, které oslovila ČTK. Sněmovna schválila daňový balíček, který mj. zrušil superhrubou mzdu a zavedl daně z příjmu ve výši 15 procent a 23 procent. Pozměňovací návrhy v právní normě podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) připraví veřejné rozpočty o 130 miliard korun.

„Velmi kritizujeme skutečnost, že má opět dojít k zásadním změnám zasahujícím výpočet daní zaměstnanců, těsně před koncem roku. Zdaňování je v současné době zejména věcí dobře fungujících komplikovaných softwarů. Některé z nich budou vyžadovat značná přenastavení, a programátorům tak vláda a parlament přichystali nezáviděníhodný advent a vánoční svátky,“ konstatoval daňový poradce a jednatel společnosti KODAP Vlastimil Sojka. V případě rušení superhrubé mzdy se podle Sojky spojily dvě věci, o kterých měla být vedena diskuze samostatně. „Zrušit superhrubou mzdu je podle našeho názoru správné rozhodnutí. Jedná se o unikátní národní konstrukci výpočtu daně, která zbytečně komplikuje zdaňování přeshraničních příjmů fyzických osob. Souběžně s jejím zrušením ale díky změně základu daně dochází k zásadnímu poklesu daňového zatížení. V době, kdy má státní rozpočet velké deficity, nám nedává smysl plošné snižování daně z příjmů o desítky miliard Kč, tím spíše, že navíc přinese největší úspory občanům s vyššími příjmy,“ uvedl. V daňovém balíčku existuje ale podle Sojky i několik pozitivních změn. „Jde hlavně o návrh stravenkového paušálu, který zaměstnavatelům pomůže snížit administrativní zátěž. Vítáno je také zjednodušené oznamování vybraných příjmů vyplácených nerezidentům, u nichž se přechází z měsíčního na roční režim,“ informoval. Diskutabilní výsledky pak podle něj přinesou změny daňových procesních předpisů, které dávají prostor pro výkladové spory.

Navržená forma zrušení superhrubé mzdy prostřednictvím pozměňovacího návrhu se jeví podle daňového experta a partnera PwC ČR Tomáše Hunala jako poměrně nešťastná. „Firmy, veřejnost i sami zákonodárci dlouhodobě volají po stabilitě a předvídatelnosti daňového systému. Takto důležité opatření s velkým dopadem jak na firmy, mzdový software, zaměstnance i rozpočet, by mělo být řádně připraveno. To pozměňovací návrhy přednesené v druhém čtení zpravidla nedovolují,“ sdělil. Taktéž Hunal souhlasí se zrušením superhrubé mzdy jako s konceptem výpočtu zdanitelného příjmu zaměstnanců. „Jedná se totiž o český unikát, který značně komplikuje a znepřehledňuje daňový systém a v aplikační daňové praxi podněcuje nejasnosti např. u zaměstnávání cizinců,“ upozornil.

Daňový expert poradenské společnosti Apogeo Martin Bortlík upozornil, že se v rámci pozměňovacích návrhů zapomnělo na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla spolu se zavedením superhrubé mzdy v roce 2007 zrušena daňová uznatelnost výdajů v podobě zaplaceného sociálního a zdravotního pojištění. „Pro jeden milion živnostníků tak nadále zůstává zachováno nepřímé zdanění pojistných odvodů,“ uzavřel a de facto shrnul.

 

V Praze dne 5. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

22
Leden
2021
Příjem žádostí do druhé výzvy COVID nájemné bude až do 29. 1. 2021.

Vážení čtenáři, MPO prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné do 29. ledna. Původně měl končit ve čtvrtek.

21
Leden
2021
Vláda schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu.

Milí klienti, na svém jednání v pondělí 18.1. vláda schválila novelu zákona č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu, díky níž budou moci čerpat příspěvek ve výši 500 korun denně, tzv. kompenzační bonus, i podnikatelé v úpadku, a to ex post.

21
Leden
2021
Živnostníci mají dnes poslední možnost požádat o ošetřovné za listopad.

Vážení klienti, milí čtenáři, příjem žádostí totiž končí ve 23:59 hod.

Zobrazit další články