Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 24.1.2021 spotřební daň - splatnost daně za listopad (pouze spotřební daň z lih...
  • 25.1.2021 spotřební daň - daňové přiznání za prosinec
  • 25.1.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Z domova může pracovat až třetina Čechů, Moravanů a Slezanů.

Vážení čtenáři, přibližně třetina českých zaměstnanců by mohla pracovat z domova.

Mezi vysokoškolsky vzdělanými a těmi vykonávajícími kvalifikované profese je to až dvojnásobek. Toto zjištění vyplývá ze studie think tanku IDEA při CERGE-EI, společném pracovišti Národohospodářského ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy. Skoro třetina českých pracovníku skutečně přešla na práci z domova letos na jaře během první vlny epidemie covid-19 a totéž lze očekávat teď na podzim během druhé vlny. V mezinárodní komparaci je však kapacita práce z domova českého trhu práce relativně nízká, a to zejména s ohledem na vysoký podíl zaměstnanosti v průmyslu.

Důležitým faktorem, kterým ovlivňuje možnost vykonávat profesi na dálku, je vzdělání i odvětví činnosti. Práce z domova je variantou pro čtyři z pěti lidí ve finančním sektoru nebo v oboru IT a komunikace.

„V oblasti kultury a volného času je to méně než jeden z pěti. Většina vysokoškolsky vzdělaných pracovníků může pracovat z domova, to samé ovšem platí jen pro jednoho z deseti pracovníků bez maturity,“ uvedl spoluautor studie Petr Janský. Rozdíly jsou regionální, nejčastěji lze pracovní úkoly plnit z domova v hlavním městě. „V Praze s ohledem na strukturu profesí může pracovat z domova zhruba až polovina pracovníků, přitom ve většině ostatních krajů je to zhruba jen čtvrtina,“ upozornil další z autorů Matěj Bajgar. Podle třetího z autorů Marka Šedivého je třeba, aby poptávce práce z domova šla naproti legislativa, firmy a modernizace technologií. Roste význam dostupnosti kvalitního internetového připojeni, využívání online nástrojů zaměstnavateli i digitalizace státní správy a veřejného sektoru.

Pokles produktivity práce zaměstnanců při práci z domova není tak velký jako na jaře, v průměru činí deset až 20 procent. Firmy, kde bylo zavedení home office alespoň trochu možné, se na tento způsob práce postupně adaptovaly. Toto zjištění vyplývá z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic, podle které v prvních měsících pandemie klesla efektivita práce až o třetinu. Řada podnikatelských subjektů podle analýzy při očekávání druhé vlny pandemie investovala do nákupu lepšího hardwarového a softwarového vybavení. Cílem bylo zajistit, aby jejich zaměstnanci mohli v režimu home office pracovat efektivněji a bezpečněji. Firmy si také v mnoha případech stanovily nové mechanismy pro komunikaci na dálku, například pomocí videokonferencí nebo pravidelných motivačních online schůzek.

Část firem se také rozhodla začlenit režim home office jako součást standardního výkonu práce. Coby nejefektivnější se podle Petra Kymličky ukázala kombinace práce na dálku a fyzické přítomnosti v zaměstnání. Nadále se ale projevují rušivé faktory snižující pracovní výkonnost. Mezi ty patří nevhodné podmínky k soustředění (např. kvůli dětem, které zůstaly doma v rámci distanční výuky), anebo slabší internetové připojení či limitovaná komunikace napříč týmy.

 

V Praze dne 3. prosince 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů České tiskové kanceláře)

Informační panel

22
Leden
2021
Příjem žádostí do druhé výzvy COVID nájemné bude až do 29. 1. 2021.

Vážení čtenáři, MPO prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné do 29. ledna. Původně měl končit ve čtvrtek.

21
Leden
2021
Vláda schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu.

Milí klienti, na svém jednání v pondělí 18.1. vláda schválila novelu zákona č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu, díky níž budou moci čerpat příspěvek ve výši 500 korun denně, tzv. kompenzační bonus, i podnikatelé v úpadku, a to ex post.

21
Leden
2021
Živnostníci mají dnes poslední možnost požádat o ošetřovné za listopad.

Vážení klienti, milí čtenáři, příjem žádostí totiž končí ve 23:59 hod.

Zobrazit další články