Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.3.2021 zdravotní pojištění - splatná záloha za únor
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

OSVČ v kultuře požadují odpuštění zdravotního a sociálního pojištění.

Vážení čtenáři, zástupci technických profesí působících v kultuře píší politikům, aby bylo možné odpustit jim jako osobám samostatně výdělečně činným zdravotní a sociální pojištění.

V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, to sdělila za ty, kdo s ministerstvem kultury o pomoci lidem v kultuře jednají, Jana Heřmánková z firmy T Servis. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na dopis odpověděl, že odpuštění sociálního pro postižené segmenty podnikání se bude řešit na vládě v příštích týdnech.

„Jsem z týmu volnočasových aktivit, tedy vedu firmu, která 27 let zajišťuje techniku jako světla, zvuk, video, podia na kulturní a jiné volnočasové akce. Dávali jsme práci velkému množství odborníků OSVČ jako jsou zvukaři, osvětlovači, videotechnici a mnoho dalších,“ uvedla Heřmánková. Doplnila, že desetitisíce pracovníků v tomto oboru se poslední léta dobře živily. „Jen v loňském roce jsme zaznamenali velký nárůst jednotlivých OSVČ, kteří se stali plátci DPH, tedy odváděli daně, vyšší než základní odvody na zdravotní a sociální. Předpokládám, že pokud tito lidé na nás navázaní pro tento sektor odborně přežijí, zase to státu budou vracet,“ konstatovala.

Heřmánková informovala ČTK, že o možné pomoci státu jedná také s Asociací hudebního průmyslu či s Českou obcí hudební. Navrhují, aby stát od září pokračoval v odpuštění zdravotního a sociálního pojištění všem OSVČ v kultuře, kteří předpokládají, že budou mít pokles oproti roku 2019 alespoň 30 procent. „Ti OSVČ, kteří mají vyšší příjmy, ať si platí zálohy, a ti, kteří teď potřebují pomoc, využijí této možnosti a při daňovém přiznání, pokud budou mít pokles menší, poměrnou částku doplatí,“ uvedla. Dodala, že taková pomoc státu by vyšla levněji než odeslat tyto experty na úřad práce, kde jim vyjma zdravotního a sociálního zaplatí stát ještě příspěvek v nezaměstnanosti. "Pokud teď lidé ucítí podporu státu, budou si nadále vydělávat, jak to půjde na brigádách. Ale potřebují teď okamžitě tu situaci ulehčit," doplnila.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek sdělil, že lidé pracující v kultuře by mohli jako jednorázovou pomoc získat až 60.000 korun. Právní nárok bude mít každý živnostník z oboru, fungovat to bude podobně jako na jaře, kdy OSVČ dostaly jednorázový příspěvek 25.000 korun, jen je nutné doložit, odkud plynuly příjmy loni. Dohromady je na tuto pomoc vyčleněno asi 750 mil. korun.

 

V Praze dne 11. listopadu 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

2
Březen
2021
Cena nejvýhodnější stravenky letos činí 137 Kč.

Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.

1
Březen
2021
Stát loni vybral na daních o šest procent méně.

Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tj. tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.

28
Únor
2021
FS dnes spustí on-line služby pro veřejnost.

Vážení čtenáři, milí klienti, Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost.

Zobrazit další články