Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
Více informací najdete v našem kalendáři

OSVČ v kultuře požadují odpuštění zdravotního a sociálního pojištění.

Vážení čtenáři, zástupci technických profesí působících v kultuře píší politikům, aby bylo možné odpustit jim jako osobám samostatně výdělečně činným zdravotní a sociální pojištění.

V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, to sdělila za ty, kdo s ministerstvem kultury o pomoci lidem v kultuře jednají, Jana Heřmánková z firmy T Servis. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na dopis odpověděl, že odpuštění sociálního pro postižené segmenty podnikání se bude řešit na vládě v příštích týdnech.

„Jsem z týmu volnočasových aktivit, tedy vedu firmu, která 27 let zajišťuje techniku jako světla, zvuk, video, podia na kulturní a jiné volnočasové akce. Dávali jsme práci velkému množství odborníků OSVČ jako jsou zvukaři, osvětlovači, videotechnici a mnoho dalších,“ uvedla Heřmánková. Doplnila, že desetitisíce pracovníků v tomto oboru se poslední léta dobře živily. „Jen v loňském roce jsme zaznamenali velký nárůst jednotlivých OSVČ, kteří se stali plátci DPH, tedy odváděli daně, vyšší než základní odvody na zdravotní a sociální. Předpokládám, že pokud tito lidé na nás navázaní pro tento sektor odborně přežijí, zase to státu budou vracet,“ konstatovala.

Heřmánková informovala ČTK, že o možné pomoci státu jedná také s Asociací hudebního průmyslu či s Českou obcí hudební. Navrhují, aby stát od září pokračoval v odpuštění zdravotního a sociálního pojištění všem OSVČ v kultuře, kteří předpokládají, že budou mít pokles oproti roku 2019 alespoň 30 procent. „Ti OSVČ, kteří mají vyšší příjmy, ať si platí zálohy, a ti, kteří teď potřebují pomoc, využijí této možnosti a při daňovém přiznání, pokud budou mít pokles menší, poměrnou částku doplatí,“ uvedla. Dodala, že taková pomoc státu by vyšla levněji než odeslat tyto experty na úřad práce, kde jim vyjma zdravotního a sociálního zaplatí stát ještě příspěvek v nezaměstnanosti. "Pokud teď lidé ucítí podporu státu, budou si nadále vydělávat, jak to půjde na brigádách. Ale potřebují teď okamžitě tu situaci ulehčit," doplnila.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek sdělil, že lidé pracující v kultuře by mohli jako jednorázovou pomoc získat až 60.000 korun. Právní nárok bude mít každý živnostník z oboru, fungovat to bude podobně jako na jaře, kdy OSVČ dostaly jednorázový příspěvek 25.000 korun, jen je nutné doložit, odkud plynuly příjmy loni. Dohromady je na tuto pomoc vyčleněno asi 750 mil. korun.

 

V Praze dne 11. listopadu 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články