Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2020 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2020 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Opatření pro firmy daňoví experty oceňují, ale rozšířili by je.

Vážení čtenáři, opatření na pomoc zasaženým oborům ekonomiky považují daňoví odborníci oslovení ČTK za odpovídající dané situaci.

Oceňují, že pomoc je více adresná a navíc je zaměřená na firmy, které byly v předchozím období opomíjeny. Zároveň by ale měla podle nich být ještě rozšířena, pokud omezení potrvají delší dobu. V případě odkladu daní odborníci upozornili, že firmy nakonec příslušené daně budou muset uhradit. Nicméně toto opatření považují za momentálně přínosné.

Podnikatelům, kteří byli zasaženi novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru, ministerstvo financí automaticky odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně konce roku.

„Dosavadní opatření jsou z mého pohledu pozitivní, nicméně se jedná pouze o základní opatření, které pokrývají výpadek příjmů na plánovaných 14 dnů,“ konstatoval partner v poradenské společnosti Apogeo Jiří Žežulka. Zároveň upozornil, že kompenzační bonus pro OSVČ a malé s.r.o. neřeší všechny problémy provozovatelů gastronomických podniků, protože ty většinou nesplní podmínku, že jsou bez zaměstnanců. Odklad vybraných daní Žežulka považuje za správné, ale jen symbolické gesto. „Rozhodně by bylo vhodné doplnit opatření o prominutí povinnosti odvodu sociálního a zdravotního pojištění, případně při prodloužení uzavření provozoven také dotace na nájemné,“ dodal.

Z nových vládních opatření na podporu podnikatelů a firem je podle daňové poradkyně Mazars Gabriely Ivanco vidět, že vláda se proti jarní krizi snaží více cílit na nejvíce a přímo postihnuté subjekty. „Snaží se zachovat v maximální možné míře zaměstnanost a cílí i na subjekty, které byli v předešlém období opomíjeny,“ uvedla. Daňový poradce KODAP Jan Kašpar opatření vítá. Zároveň ale upozornil, že krize se dotýká nejen podnikatelů, jejichž činnost byla omezena, ale také jejich dodavatelů a odběratelů.

Dosavadní vládní opatření lze obecně hodnotit jako adekvátní nastalé situaci i podle experta na daňovou problematiku BDO Víta Křivánka. „Na rozdíl od jarních opatření jsou cílená v zásadě pouze na postižené obory, což by mělo přinést efektivnější směřování veřejných prostředků tam, kde jsou potřeba nejvíce,“ uvedl. I on upozornil, že odklad daní neznamená prominutí povinnost daně zaplatit. Podle partnera poradenské PwC Petra Smutného vláda nyní obecně doplácí na to, že neřídí situaci koncepčně. „Zároveň se stát, co do objemu prostředků vyčleněných na pomoc, hodně vyčerpal už při první jarní vlně. V tomto kontextu se potom jeví návrhy nynějších kompenzací jako maximum možného,“ řekl. Odklad daňové povinnosti je podle Smutného z momentálního pohledu pozitivní a zasaženým firmám pomůže s řízením toku peněz. „Současně ale už nyní vidíme v praxi na případech z jarní vlny, že odklad není řešení, ale pouze posunutí problémů. Mnoho firem, které využívaly odkladů půjček a moratorií, mají nyní velké problémy vrátit se do normálního stavu,“ dodal a uzavřel.

 

V Praze dne 9. listopadu 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

5
Prosinec
2020
Daňoví experti kritizují přijetí daňových změn těsně před koncem roku.

Vážení klienti, daňovým odborníkům se nelíbí, že změny daní v rámci daňového balíčku byly přijaty až na poslední chvíli před koncem roku, a porušují tak snahu o předvídatelné a stabilní daňové prostředí.

4
Prosinec
2020
Živnostníci budou zřejmě dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s nárokem na tzv. kompenzační bonus by podle Senátu měli dostávat peníze i z programu Antivirus, obdobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru.

3
Prosinec
2020
Z domova může pracovat až třetina Čechů, Moravanů a Slezanů.

Vážení čtenáři, přibližně třetina českých zaměstnanců by mohla pracovat z domova.

Zobrazit další články