Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2020 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2020 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda v pondělí podle ministryně Maláčové rozhodne o růstu minimální mzdy.

Vážení čtenáři, vláda by měla v pondělí rozhodnout o zvýšení minimální mzdy pro příští rok. Resort práce a sociálních věcí připraví hned několik verzí návrhu.

Žurnalistům tyto informace sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Klonila by se ke zvýšení nejnižšího výdělku z aktuálních 14.600 korun o 900 až 1.800 korun, hnutí ANO pak o 400 korun. „Co se týká pozice vlády, která by o tom (růstu minimální mzdy) měla na základě dohody rozhodnout v pondělí, tak koaliční partner hnutí ANO navrhuje navýšení na 15.000 korun, ministerstvo práce a sociálních věcí a já osobně se domníváme, že bychom měli navýšit v intervalu od 15.500 do 16.400 korun,“ sdělila ministryně.

O minimální mzdě debatovala tento týden i tripartita. Na částce se ale neshodla. Zaměstnavatelé by nepřidávali vůbec a odbory žádají růst o 1.400 korun na 16.000 korun. Zaměstnavatelé poukazují na to, že firmy se potýkají s koronavirovou krizí. S minimální mzdou by musely zvýšit rovněž zaručenou mzdu. Ta se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Odbory zase argumentují tím, že lidé by s nejnižší odměnou vydělávali v České republice méně než v Polsku či na Slovensku. Polský a slovenský nejnižší výdělek zmínila i Maláčová. „Za minimální mzdy by lidé, kteří pracují, měli být schopni přežít. Polsko a Slovensko už nás značně předhonily,“ konstatovala ministryně. Podle ní se v Polsku zvedne minimální mzda na 2.800 zlotých, tedy nyní v přepočtu na 16.540 korun. Na Slovensku pak částka vzroste na 623 eur (16.720 korun), dodala Maláčová.

Ministerstvo v létě navrhlo, aby od roku 2022 nejnižší výdělek odpovídal polovině průměrné mzdy z předloňska. V podkladech pro vládu autoři návrhu uvedli, že pokud by se postupovalo podle jejich vzorce již v příštím roce, minimální mzda by od ledna stoupla z nynějších 14.600 na 17.100 korun. Nejvyšší zaručená mzda by tak dosahovala zhruba předloňské průměrné mzdy, tedy 34.200 korun. Minimální mzdu loni pobíralo podle ministerstva asi 140.000 zaměstnanců.

 

V Praze dne 8. listopadu 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

5
Prosinec
2020
Daňoví experti kritizují přijetí daňových změn těsně před koncem roku.

Vážení klienti, daňovým odborníkům se nelíbí, že změny daní v rámci daňového balíčku byly přijaty až na poslední chvíli před koncem roku, a porušují tak snahu o předvídatelné a stabilní daňové prostředí.

4
Prosinec
2020
Živnostníci budou zřejmě dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s nárokem na tzv. kompenzační bonus by podle Senátu měli dostávat peníze i z programu Antivirus, obdobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru.

3
Prosinec
2020
Z domova může pracovat až třetina Čechů, Moravanů a Slezanů.

Vážení čtenáři, přibližně třetina českých zaměstnanců by mohla pracovat z domova.

Zobrazit další články