Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 27.2.2021 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 28.2.2021 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Výbor podpořil premiérův návrh na zrušení superhrubé mzdy.

Vážení čtenáři, Sněmovní rozpočtový výbor zaujal doporučující stanovisko k návrhu premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy.

Místo ní by se měly hrubé mzdy zaměstnanců zdaňovat sazbou 15 procent a u příjmů asi nad 140.000 korun měsíčně sazbou 23 procent. Babiš hodlá tento návrh vložit do vládního daňového balíčku. Výbor projednával pozměňovací návrhy a zaujímal k nim stanovisko. Ministerstvo financí premiérův návrh podporovalo.

K návrhu vicepremiéra a předsedy koaliční ČSSD Jana Hamáčka, který předkládá sazby 19 a 23 procent, zaujal výbor negativní stanovisko. Rovněž ministerstvo financí jeho návrh odmítlo.

Výbor taktéž podpořil návrh poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka zvýšit základní daňovou slevu na poplatníka o 180 korun měsíčně. S podobným návrhem přišel Hamáček, který chce slevu zvýšit ročně na 27.240 korun. K jeho návrhu ale výbor nezaujal stanovisko.

Babišův návrh by představoval výpadek příjmů státního rozpočtu asi 52 miliard korun. Jeho návrh proto navíc obsahuje i novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti a rozvolňuje její pravidla. Proti tomu se postavila Národní rozpočtová rada. Podle ní by jeho návrh pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) konstatovala v reakci na dotazy členů výboru, že ministerstvo podpořilo Babišův návrh, poněvadž obsahuje i rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti. „Umožňuje to, abychom zaměstnancům skutečně pomohli,“ uvedla. Zdůraznila, že bez rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti by nesestavila rozpočet na rok 2022. Poslankyně Starostů Věra Kovářová ministryni vytkla, že i když nynější premiér Babiš superhrubou mzdu kritizoval, odmítal ji zrušit a peníze z jejího zdanění vybíral do státního rozpočtu.

 

V Praze dne 6. listopadu 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

26
Únor
2021
Koronavirový příspěvek podnikatelským subjektům se zdvojnásobí až na 1 000 korun.

Vážení klienti, příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1 000 korun denně.

25
Únor
2021
Až polovina lidí v České republice bere měsíčně pod 29.000 Kč čistého.

Vážení klienti, polovina lidí v ČR bere měsíčně méně než 29.000 Kč čistého.

24
Únor
2021
Podnikání přerušilo v lednu 25.534 OSVČ.

Vážení klienti, podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25.534 živnostníků, což je o 50 pct víc než před rokem a nejvíce v historii ČR.

Zobrazit další články