Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví do konce týdne návrh změn kurzarbeitu.

Vážení čtenáři, resort práce a sociálních věcí připraví ucelený návrh změn novely s pravidly kurzarbeitu, kterou aktuálně projednává Sněmovna. Hotový by měl být do konce týdne.

Na tiskové konferenci to včera sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Předsedy všech poslaneckých klubů požádá, aby dolní komora pokračovala v projednávání zákona již příští týden. O kurzarbeitu jednal včera sněmovní sociální výbor. Členové podle předsedkyně Jany Pastuchové (ANO) vzhledem k avizovanému celkovému pozměňovacímu návrhu žádné své úpravy nepředložili. „Rýsuje se nám kompromisní řešení. Jednáme se všemi politickými stranami v Poslanecké sněmovně, se zástupci tripartity a zejména také v rámci vládní koalice,“ uvedla ministryně. Úsilí podle ní směřuje k tomu, aby mohl být nový kurzarbeit spuštěn od ledna.

Podle původních plánů se má druhé sněmovní kolo projednávání novely uskutečnit až počátkem prosince, účinnost zákona od ledna by se tedy nestihla. Premiér Andrej Babiš (ANO) po pondělním jednání tripartity řekl, že by vládu čekalo další rozhodování o prodloužení dočasného programu Antivirus, který má skončit s prosincem. Případné poslanecké úpravy se budou odvíjet od návrhu ministerstva, který by mělo uplatnit právě při druhém sněmovním čtení předlohy. Formálně výbor navrhovaná pravidla zkrácené práce podpořil, řekla ČTK Pastuchová.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci. Podnik platí zaměstnancům za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Podle plánu se mělo opatření zavést od listopadu a mělo navázat na podporu z dočasného programu Antivirus. Koalice se ale na kurzarbeitových pravidlech několik týdnů nedokázala shodnout, model několikrát upravovala. Výsledek kritizovali odboráři i zaměstnavatelé. Babiš konstatoval, že se návrh nepovedl. Podle původně navržené novely o zaměstnanosti by kurzarbeit zaváděla jen vláda. Mohla by ho využít po přírodní pohromě, kybernetickém útoku, při epidemii či jiné mimořádné situaci a v případě závažného ohrožení ekonomiky. Pracovník by doma mohl zůstat až čtyři dny v týdnu. Dostával by od státu za neodpracované hodiny 70 procent čistého, nejvýš do celostátní průměrné mzdy. Podpora by se mohla vyplácet maximálně rok. Pobírat by ji mohli zaměstnanci se smlouvou na dobu neurčitou, kteří jsou v podniku aspoň čtvrt roku.

Podle Maláčové se dál počítá s vyplácením 70 pct hrubé mzdy od státu, ale nově do 1,5násobku průměrné mzdy. Výpadek práce by se posuzoval u celé firmy, ne jen u jednotlivého zaměstnance. Dál by mohl být až na čtyřech pětinách pracovní doby. Na podporu by mohli mít podle pozměňovacího návrhu za určitých podmínek nárok i zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou. Podle ministryně se „rýsuje změna“ u dividend. Peníze od státu na mzdy by mohla pobírat firma, která by jejich vyplácení omezila. Nesměly by se vyplatit další rok po obdržení posledního státního příspěvku. Pokud by to podnik udělal, musel by celou podporu vrátit, shrnula některé z úprav z komplexního návrhu Maláčová.

Sněmovní hospodářský výbor už dříve doporučil zkrátit státní podporu z navrhovaného roku nejvýše na půl roku, přičemž základní doba by byla tříměsíční. Pracovník by mohl zůstat doma nejvýše dva dny v pracovním týdnu místo čtyř. Výše podpory by měla činit podle hospodářského výboru 65 procent hrubého výdělku místo 70 procent výdělku čistého. Jestliže by zaměstnavatel v žádosti o podporu uvedl jako důvod pokles tržeb nebo výnosů z objemu zakázek, musel by podle doporučení hospodářského výboru doložit, že se jedná o meziroční snížení ve stejném čtvrtletí alespoň o pětinu. Subvenci by musel vrátit i v případě, pokud by pracovní místo do půl roku od ukončení jejího pobírání zrušil a zaměstnance propustil.

 

V Praze dne 5. listopadu 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články