Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2022 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 30.11.2022 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 30.11.2022 daň z nemovitých věcí - splatnost 2. splátky daně (všichni poplatníci s daní v...
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda ČR dnes projedná prodloužení Antiviru pro firmy s omezenou výrobou.

Vážení čtenáři, vláda se chystá v pondělí rozhodovat o případném pokračování podpory z programu Antivirus pro firmy, které musely kvůli výpadku poptávky či surovin omezit výrobu a služby.

Jednat bude o příspěvku B, který dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29.000 korun superhrubé mzdy. Zatím ho má stát poskytovat do konce října. Odboráři a zaměstnavatelé opakovaně žádali, aby se program Antivirus prodloužil alespoň do konce roku. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve středu po oznámení dalších omezení na tiskové konferenci uvedl, že vláda bude o podpoře z programu Antivirus pro firmy s omezenou výrobou a službami kvůli výpadku poptávky či surovin jednat v pondělí. „Ihned po vládě představíme na základě diskuse se všemi podnikatelskými svazy, odbory a všemi sociálními partnery, jaká bude finální podoba Antiviru B,“ konstatoval vicepremiér. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív řekla, že pokud by se měl příspěvek B dál vyplácet, měl by se upravit. Zmínila stanovení podmínek pro jeho získání či změnu jeho výše. Vyjádřila se tak ale ještě před nařízením o říjnovém uzavření provozů.

Program Antivirus, který má bránit propouštění, zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí na jaře. Vláda ho prodlužovala již několikrát. Končit měl na konci října. Naposledy o prodloužení kabinet jednal před dvěma týdny. Vyplácení příspěvku A protáhl do konce roku. V uzavřených provozech stát proplatí celé mzdy i s odvody do 50.000 korun, zaměstnancům v karanténě dorovná jako dosud 80 procent náhrady do 39.000 korun. S pokračováním příspěvku B návrh, který vláda před dvěma týdny projednávala, nepočítal. Resort práce a sociálních věcí v legislativním materiálu ale uvedlo, že je obnovení podpory B možné podle potřeby. Antivirus zahrnoval ještě podporu C, která představovala odpuštění odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců. Podle původního vládního plánu měl na Antivirus od listopadu navázat dlouhodobý kurzarbeit. Koalice se ale na jeho pravidlech několik týdnů nedokázala shodnout, model několikrát upravovala. Výsledek kritizovali odboráři i zaměstnavatelé. Novelu o zaměstnanosti s úpravou kurzarbeitu projednává aktuálně Sněmovna. Odboroví předáci i podnikatelé věří, že poslanci návrh právní normy výrazně upraví. Už dřív to připustila i Schillerová.

Svaz průmyslu a dopravy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů vyzvaly vládu, aby prodloužila vyplácení příspěvku B beze změn do konce roku. Poukazují na omezení výroby a služeb kvůli výpadku pracovníků v karanténě či na ošetřovném po uzavření škol a také na dopad uzavření firem na jejich dodavatele. Podle viceprezidenta svazu Jana Rafaje není přijatelné, aby stát některým podnikům podporu prodloužil a zvýšil a jiné „hodil přes palubu“. Hospodářská komora požaduje, aby se podmínky případně zmírnily. Podporu z Antiviru by podle ní měly mít možnost čerpat i odštěpné závody a také firmy, které budou propouštět. Podle komory by se tak uvolnil trh práce a lidé by mohli přejít k jinému zaměstnavateli, který pro ně má práci. Komora také žádá, aby podniky kvůli formálním pochybením nemusely peníze státu vracet.

Zevrubnější informace můžete získat na: https://www.mpsv.cz/antivirus!

 

V Praze dne 26. října 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů ČTK a MPSV)

Informační panel

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

12
Září
2022
Průměrná mzda v pololetí stoupla na 49.166 Kč, reálná mzda ale klesla o 9,8 procent.

Milí čtenáři, průměrná mzda v ČR včetně bonusů a odměn v 1. pol. letošního roku činila 49.166 Kč.

Zobrazit další články