Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
Více informací najdete v našem kalendáři

Paušální daň je dle expertů výhodná pro bezdětné OSVČ.

Vážení čtenáři, zavedení paušální daně, které odsouhlasila Sněmovna, je nejvýhodnější pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale současně neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Pro většinu podnikatelů ale tak výhodná nebude, shodují se daňoví odborníci oslovení ČTK. Celkově paušální daň vítají s tím, že snižuje byrokracii (administrativu) a je přijatelnou alternativou. Podle hlavního ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy by se paušální daň měla vyplatit zhruba 120.000 podnikatelů. Ke konci loňska byl v ČR zhruba jeden milion podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají.

Paušální daň nepředstavuje finanční úsporu pro zhruba 90 procent živnostníků. Její hlavní výhodou je jednoduchost, která ročně ušetří několik hodin papírování. Reálně si mohou polepšit pouze ti živnostníci, kteří mají nižší výdajové paušály, např. ve výši 40 procent, a jsou zároveň samoživitelé - tedy bez slev na vyživované děti či manželku,“ konstatoval jednoznačně partner poradenské společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Typickým podnikatelem, kterému se paušální daň vyplatí, je podle manažerky daňového oddělen BDO Moniky Lodrové takový, který má podnikání jako hlavní činnost a využívá výdajový paušál 30, 40 nebo 60 procent. Zároveň ale nemá nárok na daňový bonus za vyživované děti. „Pokud bude v realitě správa paušální daně probíhat tak bezproblémově, jak je nyní komunikováno ze strany MF, jedná se dle mého názoru o poměrně zajímavou variantu pro OSVČ s příjmem do daného limitu. Koncept jim ušetří hodně času s ročními podáními a současně na odvodech mohou významně ušetřit,“ řekla.

Paušální daň se podle Kovandy např. nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. „Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, kteří zároveň nemají děti, ani manželku,“ uvedl.

Nejvýhodnější je pak podle Kovandy pro mnohé živnostníky, kteří uplatňují 40procentní výdajový paušál. „Např. bezdětný živnostník s ročními tržbami 800.000 korun, který právě uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7.001 korun měsíčně čili 84.012 korun ročně,“ upozornil. Poznamenal, že finanční prostředky v tomto případě ušetří i s daňovou slevou na děti.

Hospodářská komora ocenila schválení paušální daně. Tu komora poprvé představila v roce 2016 jako nástroj, jak živnostníkům ulevit od administrativy. Komora upozornila, že daň od svého počátku koncipovala jako alternativní dobrovolnou možnost.

„Pro některé OSVČ může znamenat vyšší odvody, nicméně přitažlivost paušální daně spočívá v jednoduchosti a nižší administrativě včetně té spojené s kontrolami a pokutami,“ informovala komora.

Dlouhodobě podle ní může mít i pozitivní dopad na státní rozpočet, protože některé podnikatele tento nástroj může přesvědčit k placení daní.

 

V Praze dne 24. října 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články