Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2020 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2020 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

V programu COVID ubytování jsou žádosti za 1,6 miliardy korun.

Vážení klienti, SFPI k 6.10. u programu COVID ubytování evidoval 2 836 žádostí za zhruba 1,6 mld. Kč.

Na twitteru to napsala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Její resort kompenzace pro ubytovacích zařízení, která musela na jaře kvůli vládním opatřením proti koronaviru zůstat zavřená, připravil.

Administraci programu má na starost Státní fond podpory investic (dále jen „SFPI“). Příjem žádostí byl spuštěn 11. září, zájemci o dotaci mají na podání žádosti čas do 30. října. Vláda na program vyčlenila 3,3 miliardy korun. Zájemce o dotaci musí vyplnit on-line formulář a spolu s povinnými přílohami ho odeslat datovou schránkou. SFPI žádosti přijímá též prostřednictvím e-mailu, doručit je lze poštou nebo osobně na podatelnu SFPI. Veškeré informace k programu žadatelé naleznou na webu SFPI. Program COVID ubytování plánuje využít podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) využít 85 procent podnikatelů. Na COVID ubytování se vztahuje tzv. dočasný rámec, tedy maximální suma, kterou mohou podnikatelé získat z programů veřejné podpory v daném roce. Na jednoho žadatele činí 800.000 eur (asi 21,3 milionu Kč). Podle prezidenta AHR Václava Stárka pro velké společnosti to může být poměrně nízká suma, naopak mnoha menším podnikům tyto programy mohou výrazně pomoci, uvedl minulý týden na kongresu For Gastro & Hotel.

Hotely, motely a botely se čtyřmi až pěti hvězdami mají za období od 14. března do 24. května nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun. Tříhvězdičkové provozy mohou dostat 300 korun za pokoj a noc, hotely garni kompenzaci 250 korun. Ubytování s jednou a dvěma hvězdami a penziony mohou žádat o 200 korun na pokoj. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny mají nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Kempy mohou žádat pouze o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.

Program není možné čerpat současně s kompenzačním bonusem, tedy státní podporou pro živnostníky či malé s.r.o. Pokud už žadatel bonus dostal, příspěvek mu bude o vyplacenou částku zkrácen. Zájemce o dotaci se musí vzdát uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody. Do programu se mohou přihlásit pouze provozovatelé, kteří neměli do konce loňského roku finanční potíže a k 14. březnu neměli nedoplatky na zdravotním pojištění nebo ve vztahu k veřejnému rozpočtu.

O dočasném uzavření do konce roku uvažuje podle AHR 47 procent hotelů v Praze, v regionech je to 30 procent. Dalších deset procent hotelů je zavřeno už od března. Rekonvalescence odvětví bude podle Stárka velmi pomalá. Na čísla z loňska se nebude možné pravděpodobně dostat dříve než v roce 2023.

 

V Praze dne 9. října 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

5
Prosinec
2020
Daňoví experti kritizují přijetí daňových změn těsně před koncem roku.

Vážení klienti, daňovým odborníkům se nelíbí, že změny daní v rámci daňového balíčku byly přijaty až na poslední chvíli před koncem roku, a porušují tak snahu o předvídatelné a stabilní daňové prostředí.

4
Prosinec
2020
Živnostníci budou zřejmě dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s nárokem na tzv. kompenzační bonus by podle Senátu měli dostávat peníze i z programu Antivirus, obdobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru.

3
Prosinec
2020
Z domova může pracovat až třetina Čechů, Moravanů a Slezanů.

Vážení čtenáři, přibližně třetina českých zaměstnanců by mohla pracovat z domova.

Zobrazit další články