Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Návrh právní normy se změnou systému penzí má být ve 2. polovině měsíce.

Vážení čtenáři, v České republice se připravuje návrh zákona s reformní úpravou důchodového systému. Představit by se měl ve druhé polovině října s analýzou OECD k reformě penzí, o kterou loni ČR požádala.

Komise jednala o tom, že by se aktuální veřejný důchodový pilíř mohl rozdělit na dva. Z nultého pilíře by se vyplácel z daní základní solidární důchod a z prvního z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a odvedených částek s případným oceněním péče o děti či práce po dosažení důchodového věku. Právní normu připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. „Na legislativním znění se pracuje. Mělo by být představeno ve druhé polovině října se studií OECD,“ konstatovala Nerudová. Předběžnou analýzu dostala ČR od OECD před prázdninami. Ministerstva práce a sociálních věcí a financí k ní sepsala své připomínky. Výsledný dokument by měl být k dispozici v říjnu.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka rozdělení nynějšího průběžného pilíře nic neřeší. Označil ho za „hru s čísly“. Rusnok míní, že reforma není v ČR politicky proveditelná a v každém volebním období vzniká nová důchodová komise, která návrh připravuje. Jedinou reálnou reformu představuje dle guvernéra České národní banky odsouvání důchodového věku. Ten se postupně dostane na 65 let ve 30. letech. Na této hranici ho v minulém volebním období zmrazila tehdejší vláda ČSSD, ANO a lidovců. „Zastropování je nesmysl. Přinese jen bolest dalším vládám, které věk budou muset odstropovat,“ uvedl Rusnok.

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Odborníci upozorňují na skutečnost, že důchodový systém nebude beze změn udržitelný. Nerudová řekla, že bez úprav by poměr průměrné penze k průměrné mzdě mohl klesnout na 22 procent. Teď je asi na dvou pětinách.

 

V Praze dne 5. října 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články