Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2020 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2020 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Návrh právní normy se změnou systému penzí má být ve 2. polovině měsíce.

Vážení čtenáři, v České republice se připravuje návrh zákona s reformní úpravou důchodového systému. Představit by se měl ve druhé polovině října s analýzou OECD k reformě penzí, o kterou loni ČR požádala.

Komise jednala o tom, že by se aktuální veřejný důchodový pilíř mohl rozdělit na dva. Z nultého pilíře by se vyplácel z daní základní solidární důchod a z prvního z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a odvedených částek s případným oceněním péče o děti či práce po dosažení důchodového věku. Právní normu připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. „Na legislativním znění se pracuje. Mělo by být představeno ve druhé polovině října se studií OECD,“ konstatovala Nerudová. Předběžnou analýzu dostala ČR od OECD před prázdninami. Ministerstva práce a sociálních věcí a financí k ní sepsala své připomínky. Výsledný dokument by měl být k dispozici v říjnu.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka rozdělení nynějšího průběžného pilíře nic neřeší. Označil ho za „hru s čísly“. Rusnok míní, že reforma není v ČR politicky proveditelná a v každém volebním období vzniká nová důchodová komise, která návrh připravuje. Jedinou reálnou reformu představuje dle guvernéra České národní banky odsouvání důchodového věku. Ten se postupně dostane na 65 let ve 30. letech. Na této hranici ho v minulém volebním období zmrazila tehdejší vláda ČSSD, ANO a lidovců. „Zastropování je nesmysl. Přinese jen bolest dalším vládám, které věk budou muset odstropovat,“ uvedl Rusnok.

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Odborníci upozorňují na skutečnost, že důchodový systém nebude beze změn udržitelný. Nerudová řekla, že bez úprav by poměr průměrné penze k průměrné mzdě mohl klesnout na 22 procent. Teď je asi na dvou pětinách.

 

V Praze dne 5. října 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

5
Prosinec
2020
Daňoví experti kritizují přijetí daňových změn těsně před koncem roku.

Vážení klienti, daňovým odborníkům se nelíbí, že změny daní v rámci daňového balíčku byly přijaty až na poslední chvíli před koncem roku, a porušují tak snahu o předvídatelné a stabilní daňové prostředí.

4
Prosinec
2020
Živnostníci budou zřejmě dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s nárokem na tzv. kompenzační bonus by podle Senátu měli dostávat peníze i z programu Antivirus, obdobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru.

3
Prosinec
2020
Z domova může pracovat až třetina Čechů, Moravanů a Slezanů.

Vážení čtenáři, přibližně třetina českých zaměstnanců by mohla pracovat z domova.

Zobrazit další články