Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 27.2.2021 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 28.2.2021 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Návrh právní normy se změnou systému penzí má být ve 2. polovině měsíce.

Vážení čtenáři, v České republice se připravuje návrh zákona s reformní úpravou důchodového systému. Představit by se měl ve druhé polovině října s analýzou OECD k reformě penzí, o kterou loni ČR požádala.

Komise jednala o tom, že by se aktuální veřejný důchodový pilíř mohl rozdělit na dva. Z nultého pilíře by se vyplácel z daní základní solidární důchod a z prvního z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a odvedených částek s případným oceněním péče o děti či práce po dosažení důchodového věku. Právní normu připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. „Na legislativním znění se pracuje. Mělo by být představeno ve druhé polovině října se studií OECD,“ konstatovala Nerudová. Předběžnou analýzu dostala ČR od OECD před prázdninami. Ministerstva práce a sociálních věcí a financí k ní sepsala své připomínky. Výsledný dokument by měl být k dispozici v říjnu.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka rozdělení nynějšího průběžného pilíře nic neřeší. Označil ho za „hru s čísly“. Rusnok míní, že reforma není v ČR politicky proveditelná a v každém volebním období vzniká nová důchodová komise, která návrh připravuje. Jedinou reálnou reformu představuje dle guvernéra České národní banky odsouvání důchodového věku. Ten se postupně dostane na 65 let ve 30. letech. Na této hranici ho v minulém volebním období zmrazila tehdejší vláda ČSSD, ANO a lidovců. „Zastropování je nesmysl. Přinese jen bolest dalším vládám, které věk budou muset odstropovat,“ uvedl Rusnok.

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Odborníci upozorňují na skutečnost, že důchodový systém nebude beze změn udržitelný. Nerudová řekla, že bez úprav by poměr průměrné penze k průměrné mzdě mohl klesnout na 22 procent. Teď je asi na dvou pětinách.

 

V Praze dne 5. října 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

26
Únor
2021
Koronavirový příspěvek podnikatelským subjektům se zdvojnásobí až na 1 000 korun.

Vážení klienti, příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1 000 korun denně.

25
Únor
2021
Až polovina lidí v České republice bere měsíčně pod 29.000 Kč čistého.

Vážení klienti, polovina lidí v ČR bere měsíčně méně než 29.000 Kč čistého.

24
Únor
2021
Podnikání přerušilo v lednu 25.534 OSVČ.

Vážení klienti, podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25.534 živnostníků, což je o 50 pct víc než před rokem a nejvíce v historii ČR.

Zobrazit další články