Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2020 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2020 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Zrušení superhrubé mzdy je prý nejméně finančně výhodné pro nízkopříjmové skupiny.

Vážení klienti, zrušení superhrubé mzdy, jak se na tom dohodla vládní koalice, by desetině zaměstnanců s nejnižšími příjmy nepřineslo skoro nic, max. 100 Kč ročně navíc.

Naopak v horní desetině nejvýdělečnějších pracovníků by si každý polepšil průměrně zhruba o 44.000 korun ročně.

Toto zjištění vyplývá z nové publikace think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR. Podle ní by zrušení superhrubé mzdy snížilo příjmy státního rozpočtu o asi 80 miliard korun ročně. „Zrušení superhrubé mzdy by na příjmové skupiny zaměstnanců dopadlo velmi nerovnoměrně. Nejméně výhodná by byla pro zaměstnance s nejnižšími příjmy a mnohým z nich by nepřinesla nic, protože ti daň z příjmu neplatí již dnes,“ konstatovali autoři studie Klára Kalíšková, Daniel Münich a Michal Šoltés.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Současně má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139.000 korun měsíčně. Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Proti zavedení 15procentní daně z příjmu je prezident Miloš Zeman, podle něhož jde o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu.

Ze zrušení superhrubé mzdy by nemělo výhody podle autorů studie zhruba 15 procent zaměstnanců. „Jde o zaměstnance, kteří mají buď velmi nízké příjmy nebo uplatňují vysoké množství slev jako např. na děti, nepracujícího manžela či manželku, školkovné nebo vysoké odpočty z daňového základu z hypotečních úvěrů, stavebního a životního pojištění atd.,“ uzavřeli.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému tzv. solidární přirážka, ta zůstane tedy de facto zachována. Průměrná hrubá měsíční mzda byla loni podle dat ČSU 34.125 Kč.

 

V Praze dne 4. září 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

5
Prosinec
2020
Daňoví experti kritizují přijetí daňových změn těsně před koncem roku.

Vážení klienti, daňovým odborníkům se nelíbí, že změny daní v rámci daňového balíčku byly přijaty až na poslední chvíli před koncem roku, a porušují tak snahu o předvídatelné a stabilní daňové prostředí.

4
Prosinec
2020
Živnostníci budou zřejmě dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s nárokem na tzv. kompenzační bonus by podle Senátu měli dostávat peníze i z programu Antivirus, obdobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru.

3
Prosinec
2020
Z domova může pracovat až třetina Čechů, Moravanů a Slezanů.

Vážení čtenáři, přibližně třetina českých zaměstnanců by mohla pracovat z domova.

Zobrazit další články