Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.
Zrušení superhrubé mzdy je prý nejméně finančně výhodné pro nízkopříjmové skupiny.
Vážení klienti, zrušení superhrubé mzdy, jak se na tom dohodla vládní koalice, by desetině zaměstnanců s nejnižšími příjmy nepřineslo skoro nic, max. 100 Kč ročně navíc.
Naopak v horní desetině nejvýdělečnějších pracovníků by si každý polepšil průměrně zhruba o 44.000 korun ročně.
Toto zjištění vyplývá z nové publikace think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR. Podle ní by zrušení superhrubé mzdy snížilo příjmy státního rozpočtu o asi 80 miliard korun ročně. „Zrušení superhrubé mzdy by na příjmové skupiny zaměstnanců dopadlo velmi nerovnoměrně. Nejméně výhodná by byla pro zaměstnance s nejnižšími příjmy a mnohým z nich by nepřinesla nic, protože ti daň z příjmu neplatí již dnes,“ konstatovali autoři studie Klára Kalíšková, Daniel Münich a Michal Šoltés.
Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Současně má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139.000 korun měsíčně. Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Proti zavedení 15procentní daně z příjmu je prezident Miloš Zeman, podle něhož jde o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu.
Ze zrušení superhrubé mzdy by nemělo výhody podle autorů studie zhruba 15 procent zaměstnanců. „Jde o zaměstnance, kteří mají buď velmi nízké příjmy nebo uplatňují vysoké množství slev jako např. na děti, nepracujícího manžela či manželku, školkovné nebo vysoké odpočty z daňového základu z hypotečních úvěrů, stavebního a životního pojištění atd.,“ uzavřeli.
Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému tzv. solidární přirážka, ta zůstane tedy de facto zachována. Průměrná hrubá měsíční mzda byla loni podle dat ČSU 34.125 Kč.
V Praze dne 4. září 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)
Informační panel
Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tj. tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.
Vážení čtenáři, milí klienti, Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost.