Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.
Česká vláda se na kurzarbeitu opět nedohodla.
Vážení čtenáři, vláda se ani včera večer nedohodla na pravidlech tzv. kurzarbeitu, k jednání se vrátí v pondělí.
Po videokonferenci kabinetu to ČTK sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Spor podle ní ministři vedou o možnost vzdělávat se pro lidi, kteří budou mimo práci, a výši náhrady od státu. Kurzarbeit představuje zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.
„Chceme, aby se lidi mohli vzdělávat na návrh Úřadu práce a aby měli alespoň 70 procent (od státu),“ uvedla. Oponenti uvnitř vlády podle ní mluví o rozpětí mezi 60 až 75 procenty náhrady čistého výdělku. „Nedospěli jsme ke shodě, je třeba i vyjádření legislativců. Byl to klasický souboj mezi ministryní financí Alenou Schillerovou a práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, kdy jedna hlídá kasu a druhá má nějaké návrhy,“ komentoval jednání premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl, že jde o velice technickou debatu, zda se výše náhrady bude vypočítávat z plné mzdy, nebo z podpory. Diskusi o podmínkách náhrady části mzdy za neodpracovaný čas ministři přerušili už po zhruba hodinové diskusi dopoledne. Vrátili se k ní večer po návratu premiéra z cesty do Vídně.
Tzv. kurzarbeit se využívá při ekonomických potížích. Nové nastavení kurzarbeitu upravuje novela o zaměstnanosti, která by měla podle plánu platit od 1. listopadu. Opatření má navázat na program Antivirus s příspěvky na mzdy, který skončí na konci října. Návrh právní normy připravil resort práce a sociálních věcí. V podkladech pro vládu uvedlo, že předloha je výsledkem kompromisu jednání s odbory a zaměstnavateli. Odboráři i podnikatelé měli ale dál připomínky.
V Praze dne 10. září 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)
Informační panel
Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tj. tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.
Vážení čtenáři, milí klienti, Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost.