Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.1.2021 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.1.2021 daň z nemovitých věcí - daňové přiznání (úplné) nebo dílčí daňové přiznání na ...
  • 31.1.2021 silniční daň - daňové přiznání a daň za rok 2016
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda ČR má dnes schvalovat nová pravidla kurzarbeitu.

Vážení klienti, vláda se dnes chystá mimořádně sejít, aby schválila návrh zákona s novými pravidly kurzarbeitu.

Tato zkrácená práce s částí mzdy od státu za neodpracovaný čas by se mohla využívat při výrazném růstu nezaměstnanosti, epidemiích, přírodních pohromách či při kyberútocích.

Úřad práce by podporu v částečné zaměstnanosti mohl začít zaměstnancům vyplácet při vážném ohrožení ekonomiky, aby zabránil propouštění. Kolik by pracovníci mohli dostávat a jak by opatření mohlo vypadat, není zatím jasné. Kabinet se na podobě dohodne dnes.

Zákon o zaměstnanosti kurzarbeit již upravuje. Státní příspěvek za určitých pravidel činí ale nejvýš 0,125násobku průměrné mzdy. Letos je to 4 179 korun. Podle odborů a zaměstnavatelů není nynější model funkční.

Novelu s novými parametry připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle plánu by měla platit od listopadu. Navázala by tak na program Antivirus s příspěvky na mzdy, který skončí na konci října.

Vláda začala návrh normy projednávat v pondělí. Shoda na ní ale nebyla. Podle posledních informací by stát mohl doplácet jeden až čtyři neodpracované dny týdně. Pracovníkovi by za tu dobu poskytoval od 50 do 70 procent čistého výdělku, nejvýš ale do 1,5násobku průměrné mzdy. Firma by musela uhradit celé zdravotní a sociální odvody. Podporu by dostal zaměstnanec, který by byl v podniku aspoň tři měsíce. Podle novely by se vyplácela maximálně devět měsíců.

Jak přesně budou pravidla vypadat, není zatím jasné. Kabinet se na nich dohodne až dnes. Od nastavení a vývoje ekonomické situace se pak budou odvíjet i výdaje. Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že pokud by na kurzarbeitu bylo 15.000 lidí, stálo by to měsíčně nejvýš 158 milionů. Kdyby bylo pracovníků se zkrácenou dobou a státní podporou 150.000, výdaje by podle ministerstva činily maximálně 1,58 miliardy měsíčně. Z programu Antivirus stát za dobu od 12. března do 7. září vyplatil 17,8 miliardy. Rozdělilo si je 57.600 firem na 788.300 pracovníků.

Shoda podle vicepremiéra Havlíčka panuje v nastavení termínu. Současný program Antivirus se bude postupně utlumovat a fungovat by měl do konce října. Následně by ho měl nahradit kurzarbeit, tedy zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Nyní se připravují parametry s ohledem na účasti zaměstnavatelů, státu a zaměstnanců. Jedná se také o maximální možné výši příspěvku a době, po kterou bude možné podporu čerpat. Inspirací v přípravách bude podle Havlíčka Německo. Vláda by tak mohla reagovat na problémy v určitých odvětvích, nebo i regionálně. Zákon by měl být podle Havlíčka maximálně motivační a podpořit aktivní firmy. Novým systémem se podle něj nemá vytvořit agónie, nebude pro firmy, které postupně končí. Peníze na program budou muset být vyčleněny podle Havlíčka ze státního rozpočtu.

Struktura programu se podle Havlíčka dopracuje do 14 dní, aby ji mohla projednat vláda. Pravděpodobně bude muset být svoláno mimořádné zasedání Sněmovny, aby kurzarbeit mohl začít fungovat od počátku listopadu. Současně se podle něj budou muset připravovat podmínky pro žadatele o kurzarbeit.

 

V Praze dne 9. září 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

26
Leden
2021
Provozovatelé ubytovacích zařízení budou moci čerpat úvěry z COVID plus.

Milí klienti, hoteliéři zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl ročních tržeb z poskytování služeb cizincům za poslední účetní období dosáhl alespoň jedné pětiny, budou nově zařazeni do záručního programu COVID plus.

25
Leden
2021
Podnikatelské subjekty požadují po státu kvůli opatřením odškodné 9,2 mld. Kč.

Vážení klienti, firmy a podnikatelé žádají po státu kvůli proticovidovým opatřením odškodné za více než devět miliard korun.

24
Leden
2021
Poslanecká sněmovna schválila rozšíření příspěvku i na podnikatele v úpadku.

Vážení čtenáři, podnikatelé v úpadku budou pravděpodobně moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to ex post.

Zobrazit další články