Milí čtenáři, ministr financí dne 15.5.2022 na základě vnějšího podnětu k přezkoumání rozhodl o zahájení přezkumného řízení, které může vést ke zrušení generálního pardonu býv. ministryně financí A. Schillerové.
Legislativní návrh zákona o jednorázovém příspěvku důchodcům vláda včera schválila.
Milí čtenáři, na svém mimořádném, videokonferenčním zasedání konaném ve středu 2.9. 2020 schválila vláda návrh zákona o jednorázovém příspěvku ve výši 5 000 korun pro starobní důchodce a osoby s invalidní nebo pozůstalostní penzí.
Návrh zákona nyní musí projednat Parlament a poté ho ještě musí podepsat prezident republiky.
Překladatel návrhu zákona, Ministerstvo práce a sociálních věcí, dávku odůvodňuje poklesem poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech, dopady pandemie Covid-19 na příjmovou a sociální situaci penzistů a nejistým vývojem. Podle plánu resortu práce a sociálních věcí by měl zákon platit od 1. prosince 2020. Autoři předlohy právní normy navrhují její zrychlené projednání ve Sněmovně tak, aby bylo možné příspěvek vyřídit a vyplatit ještě do konce roku.
Celkově by mělo být vyplaceno přibližně 14,5 milionu korun. Podle aktuálních údajů je v České republice 2,89 milionu důchodců, z toho je 2,41 milionu starobních důchodců a důchodkyň, invalidní penzi pobírá asi 419 000 osob, pozůstalostní pak 64 000. Původně vláda plánovala zvýšit důchody v příštím roce více než nařizuje zákon, znamenalo by to ale růst finančních výdajů pro futuro (do budoucna). Jednorázový příspěvek se promítne pouze do letošního rozpočtu.
Někteří národohospodáři poukazují na skutečnost, že rozdíl v růstu cen pro běžné domácnosti a domácnosti seniorů není tak velký – v červenci se v tuzemsku ceny v meziroční komparaci zvedly o 3,4 procenta, seniorům vzrostly o 3,9 pct. Navíc důchody v krizi neklesly, takže penzisté o svůj finanční příjem nepřišli.
V Praze dne 3. září 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Advokátního deníku a České tiskové kanceláře)
Informační panel
Vážení klienti, dle např. rakouského úřadu pro ochranu osobních údajů porušila společnost Google GDPR.
Vážení čtenáři, Airbnb musí předávat informace daňovým orgánům, soud EU podniku nevyhověl.