Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.3.2021 zdravotní pojištění - splatná záloha za únor
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Úprava ošetřovného není aktuálně podle premiéra urgentní.

Vážení čtenáři, úprava ošetřovného kvůli případné karanténě ve školách není teď urgentní a téma není tzv. na stole, sdělil včera žurnalistům Andrej Babiš (ANO).

Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž tento týden předložilo návrh legislativní novely, podle níž by se mělo při výuce na dálku po celou její dobu vyplácet ošetřovné na školáky do 13 let. Babiš uvedl, že nejdřív je potřeba záležitost projednat v koalici. „Ošetřovné není teď téma. Je potřeba, aby se to v rámci koalice prodiskutovalo, ale teď to není něco extrémně urgentního,“ konstatoval k legislativnímu návrhu změn ošetřovného ministerský předseda. Podle jeho názoru vláda nemá v plánu školy zavírat a o dalším legislativním postupu v ošetřovném by nejdřív měli společně jednat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO).

Ošetřovné se vyplácí zaměstnancům na děti do deseti let po devět dnů. Samoživitelky a samoživitelé ho mohou pobírat na školáky do 16 let až 16 dnů. Dávka činí 60 procent základu výdělku.

Ministerstvo práce navrhuje pro případ uzavření tříd a škol či u dětí v karanténě poskytovat podporu po celou dobu výuky na dálku, a to na žáky do 13 let.

Dávka by byla i pro občany, kteří by se po případném uzavření stacionářů museli starat o své blízké. Ošetřovné by za určitých podmínek mohli získat i takzvaní dohodáři.

Celkové výdaje do konce školního roku ministerstvo spočítalo na 650 milionů korun. Pro výpočet použilo dvoutýdenní karanténu. Ta se ale teď od září zkrátila na deset dní.

Maláčová několikrát řekla, že úpravy jsou s přicházejícím podzimem a očekávaným rozšířením nákazy kvůli možným karanténám potřeba. Předsedu vlády žádala, aby kabinet navrhovanou novelu projednal v pondělí 7. září a rychle ji poslal poslancům. V programu vládního jednání bod ale není. Podle ministerského předsedy se musí nejdříve sjednotit postup a opatření, poněvadž názory expertů se liší.

V úterý začal školní rok. Kvůli karanténě se neotevřely dvě desítky škol. Na jaře se školy uzavřely 11. března. Do konce školního roku provoz už plně neobnovily. Děti se učily na dálku. Na distanční výuku by se nyní ve třídě mělo přejít tehdy, pokud by chyběla víc než polovina žáků. Na ošetřovné se letos ve druhém čtvrtletí při plošném zavření škol a navýšení dávky vydalo asi 7,06 miliardy korun. Je to zhruba patnáctkrát víc než za druhé čtvrtletí loni.

 

V Praze dne 3. září 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

2
Březen
2021
Cena nejvýhodnější stravenky letos činí 137 Kč.

Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.

1
Březen
2021
Stát loni vybral na daních o šest procent méně.

Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tj. tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.

28
Únor
2021
FS dnes spustí on-line služby pro veřejnost.

Vážení čtenáři, milí klienti, Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost.

Zobrazit další články