Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.
Opatření pro boj s praním peněz Česká republika zlepšila, dostatečná ale přesto nejsou.
Milí čtenáři, v aktuální zprávě vydané 26.8. konstatuje Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu (MONEYVAL), že se ČR podařilo dosáhnout určitého zlepšení opatření v oblasti boje s praním peněz a financováním terorismu.
Současně ale dodává, že je třeba dosáhnout jejich dalšího zkvalitnění. S ohledem na počet nedostatků v oblasti boje proti praní špinavých peněz a proti terorismu podává České republika od roku 2018 MONEYVALu (monitorovacímu orgánu Rady Evropy) pravidelné zprávy o svých legislativních, regulačních a institucionálních opatřeních k řešení těchto nedostatků. V souladu se svými zjištěními MONEYVAL rozhodl, že jej ČR bude i nadále informovat o svých krocích či pokrocích při zkvalitnění opatření AML/CFT pro boj s praním špinavých peněz a financováním terorismu. Ve své nejnovější zprávě „Anti-money laundering and counter-terrorist financing measures – Czech Republic“ Výbor poukazuje na zlepšení mechanismů ve třech klíčových oblastech: národní spolupráci a koordinaci boje s praním špinavých peněz a financováním terorismu, v posílení odvetných opatření proti rizikovým zemím a odstranění regulačních nedostatků v bankovních vztazích, které zajistí větší transparentnost mezibankovních transakcí. Konstatuje rovněž, že Česká republika dosáhla určitého pokroku v zavádění nových mezinárodních požadavků na virtuální aktiva (např. měny Bitcoin, Ethereum) a jejich poskytovatele.
Avšak zároveň uvádí, že ČR nevyvinula dostatečné úsilí ke zvýšení ratingu ve dvou sférách, a to v oblasti finančních postihů souvisejících s terorismem a ve sféře mechanismů pro sledování přeshraničního pohybu hotovosti. Podle Výboru Česká republika zcela splňuje pět ze 40 doporučení Finanční akční skupiny pro boj proti praní špinavých peněz (FATF), které představují mezinárodní standard AML/CFT. Menší nedostatky má u 24 doporučení, u jedenácti zbývajících pak větší.
V Praze dne 1. září 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Advokátního deníku)
Informační panel
Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tj. tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.
Vážení čtenáři, milí klienti, Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost.