Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
Více informací najdete v našem kalendáři

PČR stíhá dvojici za podvod s bonusy pro podnikatele.

Milí čtenáři, zlínští kriminalisté stíhají dva lidi kvůli fiktivním žádostem o vyplacení kompenzačních bonusů, které jsou určeny pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti koronaviru.

Osmatřicetiletému muži a jeho o 15 let mladší družce hrozí pět až deset let vězení. Podvody si přišli na více než 700.000 korun, dalších deset milionů jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno, sdělili žurnalistům zástupci krajského policejního ředitelství a finančního úřadu. Podle náměstka krajského policejního ředitele pro kriminální policii Jindřicha Kučery jde o první zahájené trestní stíhání v souvislosti s kompenzačními bonusy v České republice. Dosud netrestanou dvojici policisté zadrželi v úterý ráno v rodinném domě na Jablonecku, v němž oba bydlí.

Podle policie si muž se ženou tipovali podnikatele z různých krajů, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné identifikační údaje. Bez vědomí podnikatelů pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení bonusů, konstatovali vyšetřovatelé. Z vyšetřování vyplývá, že od poloviny dubna do konce července podali obvinění nejméně 256 žádostí o zmíněné bonusy. Kriminalisté zjistili, že dvojice používala účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, a to bez vědomí zneužitých podnikatelů. Peníze, které muž se ženou podvody získali, z větší části využili na sázkové hry, případně k úhradě běžných potřeb. „Muž pochází z Moravskoslezského kraje, žena z Libereckého kraje,“ řekl vedoucí odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství František Urbánek.

Muž je stíhaný vazebně, žena, která se k podvodům na rozdíl od svého druha přiznala, zůstává na svobodě. Při domovní prohlídce zajistili kriminalisté elektronické přístroje a dokumenty, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny posílali muž se ženou na finanční správu. „Díky šetření finanční správy podnikatelé přicházejí, že došlo ke zneužití jejich identit. Ti, kteří si vůbec nežádali, najednou zjistí, že na jejich jméno bylo požádáno o výplatu bonusů,“ sdělil Urbánek.

Policisté se případem zabývají od července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Později v případu podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad.

„Při vyplácení daňových bonusů jsme v některých případech přišli na to, že ne všechny věci, které jsou spojeny s vyplácením, jsou v pořádku,“ uzavřel Karel Skoumal z Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

Vyšetřovatelé dvojici obvinili z podvodu spáchaného ve formě spolupachatelství. Trestné činnosti se podle policie dopouštěla i v době nouzového stavu.

 

V Praze dne 30. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články