Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 1.3.2021 daň z příjmů - podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za...
  • 8.3.2021 zdravotní pojištění - splatná záloha za únor
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
Více informací najdete v našem kalendáři

PČR stíhá dvojici za podvod s bonusy pro podnikatele.

Milí čtenáři, zlínští kriminalisté stíhají dva lidi kvůli fiktivním žádostem o vyplacení kompenzačních bonusů, které jsou určeny pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti koronaviru.

Osmatřicetiletému muži a jeho o 15 let mladší družce hrozí pět až deset let vězení. Podvody si přišli na více než 700.000 korun, dalších deset milionů jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno, sdělili žurnalistům zástupci krajského policejního ředitelství a finančního úřadu. Podle náměstka krajského policejního ředitele pro kriminální policii Jindřicha Kučery jde o první zahájené trestní stíhání v souvislosti s kompenzačními bonusy v České republice. Dosud netrestanou dvojici policisté zadrželi v úterý ráno v rodinném domě na Jablonecku, v němž oba bydlí.

Podle policie si muž se ženou tipovali podnikatele z různých krajů, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné identifikační údaje. Bez vědomí podnikatelů pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení bonusů, konstatovali vyšetřovatelé. Z vyšetřování vyplývá, že od poloviny dubna do konce července podali obvinění nejméně 256 žádostí o zmíněné bonusy. Kriminalisté zjistili, že dvojice používala účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, a to bez vědomí zneužitých podnikatelů. Peníze, které muž se ženou podvody získali, z větší části využili na sázkové hry, případně k úhradě běžných potřeb. „Muž pochází z Moravskoslezského kraje, žena z Libereckého kraje,“ řekl vedoucí odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství František Urbánek.

Muž je stíhaný vazebně, žena, která se k podvodům na rozdíl od svého druha přiznala, zůstává na svobodě. Při domovní prohlídce zajistili kriminalisté elektronické přístroje a dokumenty, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny posílali muž se ženou na finanční správu. „Díky šetření finanční správy podnikatelé přicházejí, že došlo ke zneužití jejich identit. Ti, kteří si vůbec nežádali, najednou zjistí, že na jejich jméno bylo požádáno o výplatu bonusů,“ sdělil Urbánek.

Policisté se případem zabývají od července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Později v případu podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad.

„Při vyplácení daňových bonusů jsme v některých případech přišli na to, že ne všechny věci, které jsou spojeny s vyplácením, jsou v pořádku,“ uzavřel Karel Skoumal z Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

Vyšetřovatelé dvojici obvinili z podvodu spáchaného ve formě spolupachatelství. Trestné činnosti se podle policie dopouštěla i v době nouzového stavu.

 

V Praze dne 30. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

2
Březen
2021
Cena nejvýhodnější stravenky letos činí 137 Kč.

Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.

1
Březen
2021
Stát loni vybral na daních o šest procent méně.

Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tj. tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.

28
Únor
2021
FS dnes spustí on-line služby pro veřejnost.

Vážení čtenáři, milí klienti, Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost.

Zobrazit další články