Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 30.11.2020 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 30.11.2020 daň z nemovitých věcí - splatnost 2. splátky daně (všichni poplatníci s daní v...
Více informací najdete v našem kalendáři

PČR stíhá dvojici za podvod s bonusy pro podnikatele.

Milí čtenáři, zlínští kriminalisté stíhají dva lidi kvůli fiktivním žádostem o vyplacení kompenzačních bonusů, které jsou určeny pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti koronaviru.

Osmatřicetiletému muži a jeho o 15 let mladší družce hrozí pět až deset let vězení. Podvody si přišli na více než 700.000 korun, dalších deset milionů jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno, sdělili žurnalistům zástupci krajského policejního ředitelství a finančního úřadu. Podle náměstka krajského policejního ředitele pro kriminální policii Jindřicha Kučery jde o první zahájené trestní stíhání v souvislosti s kompenzačními bonusy v České republice. Dosud netrestanou dvojici policisté zadrželi v úterý ráno v rodinném domě na Jablonecku, v němž oba bydlí.

Podle policie si muž se ženou tipovali podnikatele z různých krajů, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné identifikační údaje. Bez vědomí podnikatelů pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení bonusů, konstatovali vyšetřovatelé. Z vyšetřování vyplývá, že od poloviny dubna do konce července podali obvinění nejméně 256 žádostí o zmíněné bonusy. Kriminalisté zjistili, že dvojice používala účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, a to bez vědomí zneužitých podnikatelů. Peníze, které muž se ženou podvody získali, z větší části využili na sázkové hry, případně k úhradě běžných potřeb. „Muž pochází z Moravskoslezského kraje, žena z Libereckého kraje,“ řekl vedoucí odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství František Urbánek.

Muž je stíhaný vazebně, žena, která se k podvodům na rozdíl od svého druha přiznala, zůstává na svobodě. Při domovní prohlídce zajistili kriminalisté elektronické přístroje a dokumenty, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny posílali muž se ženou na finanční správu. „Díky šetření finanční správy podnikatelé přicházejí, že došlo ke zneužití jejich identit. Ti, kteří si vůbec nežádali, najednou zjistí, že na jejich jméno bylo požádáno o výplatu bonusů,“ sdělil Urbánek.

Policisté se případem zabývají od července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Později v případu podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad.

„Při vyplácení daňových bonusů jsme v některých případech přišli na to, že ne všechny věci, které jsou spojeny s vyplácením, jsou v pořádku,“ uzavřel Karel Skoumal z Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

Vyšetřovatelé dvojici obvinili z podvodu spáchaného ve formě spolupachatelství. Trestné činnosti se podle policie dopouštěla i v době nouzového stavu.

 

V Praze dne 30. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

28
Listopad
2020
Osoby samostatně výdělečně činné budou moci dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s právním nárokem na tzv. kompenzační bonus budou moci dostávat peníze i z programu Antivirus, uvedlo ministerstvo financí.

27
Listopad
2020
Po uvolnění omezení není důvod podle Schillerové prodloužit Antivirus.

Vážení čtenáři, kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál kurzarbeitový program Antivirus. Na dotaz ČTK to sdělila ministryně financí Alena Schillerová.

26
Listopad
2020
Kvůli podvodům u příspěvku podala finanční správa už 95 trestních oznámení.

Vážení čtenáři, dosud podala 95 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení příspěvku, tzv. kompenzačního bonusu, pro OSVČ, společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu.

Zobrazit další články