Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.3.2021 zdravotní pojištění - splatná záloha za únor
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo průmyslu a obchodu u COVID nájemné eviduje žádosti za 1,5 miliard korun.

V programu COVID nájemné ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen „MPO“) eviduje 10.541 žádostí za zhruba 1,5 miliardy korun.

Schválilo zatím 4 088 žádostí za 540,8 milionu korun, dalších více než 4 600 žádostí za 705,2 milionu korun je rozpracovaných.

Ministerstvo zatím nemuselo žádnou žádost zamítnout. ČTK to řekla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Příjem žádostí byl spuštěn 26. června. Podnikatelé zasažení v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru mohou o dotaci na komerční nájem žádat do 30. září. K dopracování ministerstvo zatím vrátilo přes 400 žádostí za přibližně 57 mil. korun. Na definitivní schválení čeká více než 1 300 žádostí za zhruba 200,1 milionu korun. Podle informačních podkladů k programu, by v případě správně podané žádosti měli podnikatelé peníze dostat na účet do dvou až tří týdnů. Na program je vyčleněno pět miliard korun, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) očekává zájem až 150.000 podnikatelů.

Program COVID nájemné je určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřít nebo omezit provoz. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispěje 50 pct. Podmínkou je, že vlastník nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu.

Maximální výše podpory činí deset milionů korun. Podpora se vztahuje na nájemní smlouvy uzavřené před 12. březnem. Program nemohou využít podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba.

K žádosti zájemci musejí doložit několik čestných prohlášení včetně dokladu o uhrazení nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce. Žadatelé musejí přiložit také potvrzení o uhrazení části nájemného aspoň ve výši požadované podpory. Zájemci o dotaci se musejí registrovat v on-line informačním systému na portále MPO.

Nový průzkum realitně-poradenské společnosti CBRE, který má ČTK k dispozici, ukázal, že 39 procent maloobchodníků působících v obchodních centrech se s pronajímateli dohodlo na programu COVID nájemné. Dalších 44 procent pronajímatelů nabídlo nájemcům nějaké úlevy na nájmu. Žádné úlevy nezískalo 17 procent prodejců, jednalo se hlavně o sektor služeb, potravin a specializovaných prodejen potravin. Tyto obchody nemusely být za nouzového stavu zavřené, program COVID nájemné se na ně tak nevztahuje.

 

V Praze dne 21. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

2
Březen
2021
Cena nejvýhodnější stravenky letos činí 137 Kč.

Milí klienti, cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele činí letos 137 korun, což je o šest Kč více než loni.

1
Březen
2021
Stát loni vybral na daních o šest procent méně.

Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tj. tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.

28
Únor
2021
FS dnes spustí on-line služby pro veřejnost.

Vážení čtenáři, milí klienti, Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost.

Zobrazit další články