Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo průmyslu a obchodu u COVID nájemné eviduje žádosti za 1,5 miliard korun.

V programu COVID nájemné ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen „MPO“) eviduje 10.541 žádostí za zhruba 1,5 miliardy korun.

Schválilo zatím 4 088 žádostí za 540,8 milionu korun, dalších více než 4 600 žádostí za 705,2 milionu korun je rozpracovaných.

Ministerstvo zatím nemuselo žádnou žádost zamítnout. ČTK to řekla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Příjem žádostí byl spuštěn 26. června. Podnikatelé zasažení v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru mohou o dotaci na komerční nájem žádat do 30. září. K dopracování ministerstvo zatím vrátilo přes 400 žádostí za přibližně 57 mil. korun. Na definitivní schválení čeká více než 1 300 žádostí za zhruba 200,1 milionu korun. Podle informačních podkladů k programu, by v případě správně podané žádosti měli podnikatelé peníze dostat na účet do dvou až tří týdnů. Na program je vyčleněno pět miliard korun, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) očekává zájem až 150.000 podnikatelů.

Program COVID nájemné je určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřít nebo omezit provoz. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispěje 50 pct. Podmínkou je, že vlastník nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu.

Maximální výše podpory činí deset milionů korun. Podpora se vztahuje na nájemní smlouvy uzavřené před 12. březnem. Program nemohou využít podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba.

K žádosti zájemci musejí doložit několik čestných prohlášení včetně dokladu o uhrazení nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce. Žadatelé musejí přiložit také potvrzení o uhrazení části nájemného aspoň ve výši požadované podpory. Zájemci o dotaci se musejí registrovat v on-line informačním systému na portále MPO.

Nový průzkum realitně-poradenské společnosti CBRE, který má ČTK k dispozici, ukázal, že 39 procent maloobchodníků působících v obchodních centrech se s pronajímateli dohodlo na programu COVID nájemné. Dalších 44 procent pronajímatelů nabídlo nájemcům nějaké úlevy na nájmu. Žádné úlevy nezískalo 17 procent prodejců, jednalo se hlavně o sektor služeb, potravin a specializovaných prodejen potravin. Tyto obchody nemusely být za nouzového stavu zavřené, program COVID nájemné se na ně tak nevztahuje.

 

V Praze dne 21. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články