Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Stravenkový paušál plánuje zavést 39 pct firem, uvádí nezávislý výzkum.

Vážení klienti, stravenkový paušál jako alternativu ke stravenkám plánuje zavést 39 procent zaměstnavatelů. Zbytek společností se zatím nerozhodlo nebo této možnosti spíše nevyužije.

Příspěvek na jídlo je přitom podle 62 procent společností pro zaměstnance nejžádanějším benefitem. Elektronická karta místo papírových stravenek je zajímavá pro více než tři čtvrtiny společností. Toto zjištění vyplývá z průzkumu mezi 300 zaměstnavateli, který uskutečnil novy český startup LemonPay.

Stravenkový paušál přibližně dvě pětiny firem plánují podle obchodního ředitele LemonPay Petra Skoče zavést v prvním kvartálu příštího roku. Definitivní rozhodnutí podle průzkumu 82 procent podnikatelských subjektů nechá až po schválení návrhu Poslaneckou sněmovnou.

Poslanci daňový balík pro příští rok, jehož součástí stravenkový paušál je, v červenci v prvním čtení podpořili. Druhé čtení bude následovat pravděpodobně po prázdninách.

Ministerstvo financí navrhuje stravenkový paušál zavést jako alternativu ke stravenkám. Zaměstnanci by tak mohli dostat rovnou peníze na jídlo. Daňové zvýhodnění paušálu by podle ministerstva mělo zůstat stejné jako u stravenek. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, poněvadž by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu lidí.

Mezi stravenkové firmy na českém trhu patří např. značka Edenred. Její digitální karty využívá přes 300 000 zaměstnanců.

Stravenková karta Sodexo má podle manažerky společnosti Terezy Knířové 350 000 uživatelů.

Stravenky dále nabízí i společnost Chéque Déjeuner.

LemonPay na trh vstoupila na začátku července. Do konce roku chce mít 25 000 držitelů, cílem je do tří let získat 250 000 aktivních uživatelů.

 

V Praze dne 20. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Irozhlas.cz)

 

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články