Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Systém penzí v České republice vykazuje za první pololetí deficit až 13,85 mld. Kč.

Vážení čtenáři, systém penzí v ČR se letos dostal po předchozích dvou letech znovu do propadu. Za 1. pololetí deficit dosáhl 13,85 miliardy korun. Před rokem se přitom penzijní soustava nacházela v přebytku 6,28 mld.

Toto zjištění vyplývá z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Půlroční příjmy z pojistného kvůli koronavirové nákaze a krizi jsou proti loňsku zhruba o 1,5 miliardy korun nižší. Výdaje se ale zvedly asi o 18,7 mld.

Příjmy zahrnují povinné odvody i dobrovolné pojištění. Za první pololetí dosáhly 242,66 mld. korun. Loni to činilo 244,14 miliardy. Výdaje na důchody se za letošních prvních šest měsíců dostaly na 253,31 miliardy a správa stála 3,2 miliardy, celkem tedy 256,51 miliardy. Loni za první pololetí vydaná suma činila 237,52 miliardy.

V letošních prvních dvou měsících byly příjmy vyšší než loni, a to celkem o 5,6 miliardy. Ještě v březnu, kdy se česká ekonomika zastavila, to bylo meziročně o 0,6 miliardy víc. V dubnu ministerstvo proti loňsku zaznamenalo pokles o 1,6 miliardy, v květnu o tři miliardy a v červnu o 2,6 miliardy.

Babiš odmítl, že by peníze na důchody chyběly. „Není to pravda, je to dokonce lež. V meziroční komparaci jsme vydali na důchody do 30. června asi o 19 miliard navíc,“ konstatoval. Strategií kabinetu ANO a ČSSD je důchody zvyšovat, dodal.

Samostatný důchodový účet v České republice neexistuje. Příjmy a výdaje jsou v rozpočtech jednotlivých ministerstev. Nejvíc penzí a největší sumu má na starosti Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Své systémy mají pak resorty vnitra, obrany či spravedlnosti.

Loni se na penze vybralo o 16,44 miliardy víc, než se na ně a na jejich správu vyplatilo. V roce 2018 přebytek činil 18,64 miliardy korun. Rok 2017 skončil se schodkem 3,64 miliardy. Ministerstvo financí největší propad zaznamenalo v roce 2013, a to 55,1 miliardy. Stát tehdy na důchody a jejich správu vydal 387,7 miliardy, na pojistném přiteklo 332,6 miliardy.

ČSSZ, která vyplácí přes 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí a vybírá odvody od zaměstnanců, firem či živnostníků, evidovala přebytek v posledních třech letech.

Za příznivým vývojem stála dobrá kondice českého národního hospodářství s nejnižší nezaměstnaností v EU a s růstem výdělků, i když v poslední době se začínalo projevovat zpomalování tuzemské ekonomiky.

Česká republika bylo od 12. března do 17. května kvůli koronavirové nákaze v nouzovém stavu. Uzavřené zůstaly školy, restaurace, služby i většina obchodů a sociálních služeb. Fungovat přestaly i některé firmy.

Řada rodičů zůstala na ošetřovném. Experti mluví o „Vypnutí ekonomiky“.

Důchodový systém tak přišel o příjmy. Výdaje ale rostly, a to hlavně po lednovém zvýšení penzí. Letošní valorizace za prvních šest měsíců stála podle údajů ministerstva práce z jeho rozpočtu 15,14 miliardy korun.

Průměrný starobní důchod, který vyplácela ČSSZ, na konci března dosahoval 14.397 korun. Vláda slíbila, že se do sněmovních voleb v příštím roce částka dostane na 15.000 korun.

Volby se konají i letos na podzim, a to krajské. Babiš řekl, že kabinet určitě splní, co slíbil. „V programovém prohlášení máme 15.000, ale bude to podstatně víc,“ sdělil.

Podle zákona se penze zvednou od ledna 2021 o navýšení cen a o polovinu růstu reálných mezd. Inflace je aktuálně vyšší a výdělky se upravovaly počátkem roku ještě před krizí, takže by se průměrné přidání mělo pohybovat nad 800 korun.

Babiš deníku Právu řekl, že by rád průměrnou částku zaokrouhlil na 900 korun. Podle názoru ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by to znamenalo 60 korun nad zaručené zákonné přidání. „Já si myslím, že 60 korun měsíčně je skutečně málo,“ uvedla ČTK ministryně. Dodala, že svůj návrh „Včas představí“.

Národní rozpočtová rada, řada odborníků i někteří politici poukazují na fakt, že důchodový systém není beze změn udržitelný pro příští důchodce.

O reformě jedná důchodová komise. Zatím se zabývala ale spíš opatřeními, která výdaje dál zvyšují. Příjmy vůbec neřešila.

 

V Praze dne 14. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články