Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 30.11.2020 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 30.11.2020 daň z nemovitých věcí - splatnost 2. splátky daně (všichni poplatníci s daní v...
Více informací najdete v našem kalendáři

Na ošetřovné se ve 2. kvartálu vydalo meziročně 15krát víc.

Vážení klienti, na ošetřovné se letos ve druhém čtvrtletí, kdy zůstaly kvůli koronaviru zavřené školy, většina mateřských školek či stacionáře, vydalo asi 7,06 miliardy korun.

Je to zhruba patnáctkrát víc než za druhé čtvrtletí minulého roku. Výrazně se finanční částky zvedly hlavně v květnu a červnu. Toto zjištění vyplývá ze zpráv ministerstva práce a sociálních věcí o vyplacených dávkách za jednotlivé měsíce.

Česká republika byla kvůli koronavirové nákaze v nouzovém stavu od 12. 3. do 17. 5. Školy se uzavřely 11. března. Mimo provoz zůstala i většina mateřských školek. O pár dnů později musely přestat fungovat i stacionáře a další sociální služby pro lidi s handicapem a seniory. Ošetřovné může pobírat většina zaměstnanců s nemocenským pojištěním. Na nemocné dítě do deseti let či na jiného člena rodiny jim Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) z pojistného vyplácí 60 procent denního základu příjmu nejvýš po devět dnů, samoživitelům pak až 16 dnů na školáka do 16 let. Vláda prosadila možnost zůstat na ošetřovném do konce června s dětmi do 13 let či s jinými potřebnými členy rodiny, od dubna se dávka zvýšila na 80 procent základu příjmu.

Podle zpráv o vyplacených dávkách za jednotlivé měsíce se „do výdajů významným způsobem promítla výplata ošetřovného poskytovaného z důvodu uzavření škol a jiných zařízení“. Letos v březnu se z nemocenského pojištění lidem na ošetřovném poslalo 283 milionů korun. O rok dřív to činilo 222,4 milionu. V dubnu vydaná finanční suma stoupla na 690,6 milionu. V meziroční komparaci se zvedla o víc než půl miliardy. Květnová částka dosáhla 2,44 miliardy korun. Loni v květnu činila asi 154,7 milionu, tedy téměř šestnáctkrát méně. V červnu se výdaje dostaly na 3,93 miliardy korun. Loni se vydalo 131,6 milionu. Meziročně se tak červnové výdaje zvýšily zhruba třicetkrát. Za letošní první pololetí se na ošetřovném vyplatilo celkem 7,68 miliardy korun. Loni to bylo 1,02 miliardy.

Ministerstvo práce uveřejnilo počty žádostí o ošetřovné a počty „zpracovaných dávek“ v jednotlivých měsících. Z těchto statistik ale není jasné, kolik zaměstnancům zůstalo na ošetřovném s potomky kvůli uzavřeným školám či s jinými členy rodiny kvůli přerušenému provozu sociálních služeb. Sociální správa dostala podle ministerstva od 12. března do konce měsíce kvůli uzavřeným školám 13.100 žádostí o ošetřovné. V dubnu obdržel úřad 158.700 žádostí rodičů školáků a předškoláků, v květnu 80.800, v červnu 48.300 a v červenci 11.500. V březnu správa zpracovala 76.200 ošetřovných, v dubnu 151.200, v květnu 231.800, v červnu 257.400 a v červenci 146.400. Nastavení ošetřovného už dřív kritizovali zástupci zaměstnavatelů. Stěžovali si na to, že některým rodičům scházela motivace vrátit se do zaměstnání, když se dávka blížila čisté mzdě a nebylo třeba dítě do školy do konce školního roku posílat.

 

V Praze dne 8. srpna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

28
Listopad
2020
Osoby samostatně výdělečně činné budou moci dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s právním nárokem na tzv. kompenzační bonus budou moci dostávat peníze i z programu Antivirus, uvedlo ministerstvo financí.

27
Listopad
2020
Po uvolnění omezení není důvod podle Schillerové prodloužit Antivirus.

Vážení čtenáři, kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál kurzarbeitový program Antivirus. Na dotaz ČTK to sdělila ministryně financí Alena Schillerová.

26
Listopad
2020
Kvůli podvodům u příspěvku podala finanční správa už 95 trestních oznámení.

Vážení čtenáři, dosud podala 95 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení příspěvku, tzv. kompenzačního bonusu, pro OSVČ, společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu.

Zobrazit další články