Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 30.11.2020 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 30.11.2020 daň z nemovitých věcí - splatnost 2. splátky daně (všichni poplatníci s daní v...
Více informací najdete v našem kalendáři

Podnikatelské subjekty z programů COVID dle České národní banky načerpaly 13 miliard korun.

Vážení klienti, podnikatelé z programů COVID II, III, Praha a plus získali podle údajů ČNB k 17. červenci 13,1 miliardy korun. Za týden se čerpání zvýšilo zhruba o miliardu korun.

Komerční banky schválily ke stejnému datu žádosti přibližně za 15,6 mld. Kč. V případě programu COVID III se podle analytiků nadále potvrzuje pomalé čerpání. U programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy se čerpalo prvních 25 milionů korun.

Podniky si podle ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka schválené úvěry z tohoto programu zatím nevybírají. Čekají na další měsíce, sdělil ČTK.

V programu COVID II bylo podle ČNB k 17. červenci schváleno 2 331 žádostí zhruba za 10,8 miliardy korun. Podnikatelé čerpali 9,6 miliardy korun. Českomoravská záruční a rozvojová banka (dále jen „ČMZRB“), která za úvěry ručí, k 20. červenci vyřídila 4 268 žádostí z celkem 4 900 řádně podaných. Z nich schválila 2 941 za 13,8 miliardy korun.

U programu COVID Praha bylo k 17. červenci podle ČNB schváleno 210 žádostí za zhruba miliardu korun. Podnikatelé zatím získali úvěry v objemu 918 milionů korun. ČMZRB k 20. 7. vyřídila 339 žádostí z 408 řádně podaných. Schválila jich 285 za 1,5 miliardy korun. Díky zvýšení příspěvku hlavního města do programu o 46 milionů korun ČMZRB může zaručit větší objem požadovaných úvěrů, a to o 100 až 120 milionů korun. Z programu COVID III se podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy k 17. červenci vyčerpala necelá 0,5 procenta z celkového potenciálního objemu až 500 miliard korun. Program se tímto tempem podle něj hypoteticky vyčerpá za 17 let. „Je to však relativně pozitivní posun, alespoň tedy vzhledem k situaci platné na základě dat zveřejněných o dva týdny dříve, tedy k 3. červenci. Tehdy vycházelo, že program COVID III se při tempu čerpání prvního měsíce fungování vyčerpá za zhruba 38 let,“ uvedl. V datech ČNB k 17. červenci se poprvé projevilo čerpání z programu COVID plus, ve kterém za půjčky ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost (dále jen „EGAP“). Schváleny byly tři žádosti za 148 milionů korun, EGAP přijal 18 žádostí za zhruba 4,8 miliardy korun. „Podle informací od vedení EGAP podniky nespěchají s čerpáním již schválených půjček, a ponechávají si je spíše jako dispoziční linku pro následující měsíce,“ doplnil a uzavřel Zámečník.

 

V Praze dne 29. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

28
Listopad
2020
Osoby samostatně výdělečně činné budou moci dostávat kompenzační bonus i finanční prostředky z Antiviru.

Vážení klienti, živnostníci s právním nárokem na tzv. kompenzační bonus budou moci dostávat peníze i z programu Antivirus, uvedlo ministerstvo financí.

27
Listopad
2020
Po uvolnění omezení není důvod podle Schillerové prodloužit Antivirus.

Vážení čtenáři, kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál kurzarbeitový program Antivirus. Na dotaz ČTK to sdělila ministryně financí Alena Schillerová.

26
Listopad
2020
Kvůli podvodům u příspěvku podala finanční správa už 95 trestních oznámení.

Vážení čtenáři, dosud podala 95 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení příspěvku, tzv. kompenzačního bonusu, pro OSVČ, společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu.

Zobrazit další články